8062597_14855823457

29 січня вшановують пам’ять Героїв Крут

Щороку 29 січня в Україні вшановується пам’ять тридцяти загиблих під Крутами студентів, які у 1918 році боронили українську державність. У Херсоні на честь пам’ятної дати о 18.00 відбудеться смолоскипна хода, якій передували заходи із покладання квітів біля меморіалу “Слава Україні!”.

Бій під Крутами – це одна з найбільш печальних сторінок історії України, черговий доказ незламності українців у боротьбі за власну незалежність. Протягом п’яти годин близько чотирьох сотен студентів та козаків “Вільного козацтва” протистояли 4-тисячному загону – підрозділу російської Червоної гвардії на чолі із есером Михайлом Муравйовим. Радянське військо у цьому бою на чотири дні втратило свою боєздатність – і це дозволило українській делегації укласти Брест-Литовський мирний договір, який фактично на тому етапі врятував українську державність. Ціна мирного договору виявилась дуже високою: 27 юнаків-студентів потрапили після бою в більшовицький полон, звідки вже живими не повернулись – їх було страчено. Михайло Грушевський – голова Української Центральної Ради – під час похорону Героїв у Києві біля Аскольдової могили назвав юнаків Героями, а Павло Тичина присвятив загиблим хлопцям вірш “Пам’яти тридцяти”:

На Аскольдовій могилі
Поховали їх —
Тридцять мучнів українців.
Славних, молодих…

На Аскольдовій могилі
Український цвіт! —
По кривавій по дорозі
Нам іти у світ.

На кого посміла знятись
Зрадника рука? —
Квітне сонце, грає вітер
І Дніпро-ріка…

На кого завзявся Каїн?
Боже, покарай! —
Понад все вони любили
Свій коханий край.

Вмерли в Новім Заповіті
З славою святих. —
На Аскольдовій могилі
Поховали їх.

1918

Протягом довгого часу історія про Героїв Крут замовчувалась або ж поростала вигадками і міфами, особливо у тоді ще радянській історіографії. У 2006 році на місці бою встановили пам’ятник, а з нагоди 80-ї річниці бою Монетним двором було випущено монету номіналом 2 гривні.

У Херсоні традиції смолоскипної ходи довго не приживались, проте багато змін принесли війна та окупація у 2014 році. Вже традиційною стає і смолоскипна хода на честь Героїв Крут. 29 січня 2017 року вона відбудеться о 18:00 за маршрутом: площа Свободи («Небесна Сотня») – проспект Ушакова – вулиця Соборна – провулок Сестер Гозадінових – вулиця Віктора Гошкевича (Гідрометереологічний технікум – меморіальна дошка Олександру Райхерту) – проспект Ушакова – вулиця Перекопська (меморіал «Слава Україні!»). Біля меморіалу «Героям Слава!» відбудеться митинг.
Збір усіх бажаючих – поблизу пам’ятника Небесній Сотні о 17.00.

viber image

 

 

 

Please like & share:
герої крут
герои крут
слава україні
смолоскипна хода