Дивні витрати КП “Парки Херсона”

24 червня 2016 року рішенням сесії Херсонської міської ради було створено комунальне підприємство “Парки Херсона” та затверджено Статут підприємства. За майже півроку роботи навколо установи вирувало чимало критики. Особливо активною вона стала напркінці 2016 року, коли було оприлюднено витрати КП з міського бюджету Херсона.

КП “Парки Херсона” створено рішенням сесії від 24.06.2016 року Про створення комунального закладу «Парки Херсона» Херсонської міської ради та затвердження його Статуту”. “За” висловились 34 депутати, “проти” – 2, четверо “утримались” і 9 “не голосували”. Всього – 49 голосів. У відповідному рішенні міської ради зазначено, що підприємство створюється “з метою забезпечення благоустрою та збереження зелених насаджень паркової зони міста, природного фонду, організації відпочинку населення, задоволення культурних запитів різних груп мешканців міста, створення умов для відновлення фізичних і духовних сил людей, розвитку їхнього художнього та естетичного смаку, екологічного виховання, виховання почуття любові і поваги до Батьківщини, рідного краю, національної культури і народної творчості, забезпечення дозвілля, відпочинку, розваг, задоволення культурних потреб різних верств населення, реалізації прав громадян на доступ до культурних цінностей, розвитку художньої і технічної творчості, керуючись пунктом 30 частини першої статті 26, частиною першою статті 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”. У відповідності до мети, Статутом підприємство зазначено наступні види його діяльності:

— виконання робіт із озеленення і благоустрою парків як території масового, вільного і безкоштовного відвідування населенням міста, поточний догляд, утримання в належному санітарному стані та експлуатація об’єктів благоустрою;

— відновлення, використання та збереження живих ресурсів рослинно-тваринного світу;

— створення, розвиток та забезпечення діяльності рекреаційних зон відпочинку в межах парків міста;

— здійснення наукових досліджень з метою вивчення природних ресурсів, забезпечення постійного спостереження за їхніми змінами, екологічного прогнозування та розробки наукових основ, збереження природних комплексів в умовах високого рекреаційного і техногенного навантаження;

— організація бази для навчально-виховної роботи з учнями навчальних закладів на територіях природного фонду парків;

— контроль за дотриманням правил використання природного фонду парків;

— участь у міжнародному співробітництві з актуальних проблем збереження і розвитку парків;

— створення розаріїв, оранжерей для вирощування рідкісних дерев і рослин;

— організація культурно-масових заходів з метою естетичного виховання дітей та юнацтва, організація відпочинку та змістовного дозвілля населення;

— здійснення культурно-просвітницьких заходів, які сприяють духовному відродженню нації;

— організація ярмарків, аукціонів, фестивалів, концертів, виставок, циркових вистав, інших культурно-мистецьких заходів;

— надання послуг українським та іноземним фізичним та юридичним особам у галузі туризму та дозвілля на території України та за кордоном;

— виготовлення в установленому порядку рекламної продукції та інших друкованих матеріалів для організацій та фізичних осіб;

— виготовлення та продаж сувенірної продукції;

— організація та проведення семінарів, конференцій;

— дизайнерське оздоблення, проектування та художнє оформлення інтер’єрів приміщень, споруд, вітрин, зон відпочинку, декоративно-бутафорське виробництво;

— створення комплексу розваг шляхом організації і проведення видовищних програм, шоу, атракціонів тощо;

— організація постійно діючих зоологічних та художніх виставок;

— організація й утримання зоокуточків.

Підприємство здійснює статутну діяльність на території загальною площею 98,8681 га, з них:

– 9,3511 га – Шевченківський парк;

– 32,0006 га – парк Херсонська фортеця;

– 15,1011 га – Шуменський парк;

– 42,4154 га – ландшафтний парк Таврійського мікрорайону.

Мета створення підприємства начебто світла і цілком відповідає прагненню херсонців бачити своє місто охайним, приємним для прогулянок, розваг, культурного і спортивного розвитку. Однак, за півроку діяльності КП “Парки Херсона” не було відчутно того самого прагнення з боку очільника підприємства. Аналіз видатків підприємства за перші півроку діяльності свідчить про те, що його керівництво наразі піклується переважно про власний комфорт, а не про забезпечення своєї діяльності. Звісно, для того, аби діяльність була ефективною, необхідно забезпечити гідні робочі місця, але: по-перше, не за рахунок міського бюджету у подібних обсягах; по-друге, для безпосередньої діяльності комунального підприємства витрачено лише близько 27,63% виділених з міського бюджету коштів. Інше – забезпечення комфорту працівників. Доказом тому є аналіз видатків КП “Парки Херсона”, здійснений на основі відкритих даних порталу Є-data.

Отже, за півроку діяльності КП “Парки Херсона” витратили 555 411 ,62 грн., виділені з міського бюджету Херсона. Структуру витрат можна побачити на діаграмі:

Парки структура

На діаграмі добре видно, що найбільшу частку видатків становить заробітна плата КП “Парки Херсона” (135 030,96 грн.). Для забезпечення діяльності установи придбано лише мотокоси, бензопили та газонокосилки (прим.: слово “газонокосилки” процитовано з призначення платежу) на загальну суму 153 478,18 грн. Це лише трохи більше 27% витрат у структурі. Інші витрати – це зарплата та обов’язкові платежі до бюджету і видатки на забезпечення комфортної діяльності установи:

Зарплата 135 030,96 грн.
Платежі до бюджету 69 197,29 грн.
Поточний ремонт приміщення 51 614,00 грн.
Канцтовари 1 494,10 грн.
Принтер 6 028,00 грн.
Кондиціонери 39 547,07 грн.
Комп’ютерна техніка 72 993,02 грн.
Меблі для кабінету керівника 26 029,00 грн.

Певні зміни стану парків містяни також не помітили. Проте інформаційні приводи КП “Парки Херсона” створювали регулярно. Зокрема херсонськими журналістами знайдено кілька можливих підозрілих схем витрачання бюджетних коштів КП “Парки Херсона”.

В умовах неоголошеної. але все ж таки війни, окупації (до речі, зовсім неподалік Херсона) та загальної складної фінансово-економічної ситуації в країні створення кожного комунального підприємства має відбуватись лише після ретельного вивчення доцільності та необхідності його створення та фінансування за рахунок коштів міського бюджету. Функції КП “Парки Херсона” цілком може виконувати Департамент житлово-комунального господарства Херсона із залученням для виконання підрядів установ та організацій, які на конкурсній основі в умовах конкурентної боротьби будуть виборювати право на утримання та оздоблення парків міста. Цілком можливо, що для цього необхідно створити окремий відділ або підрозділ зі створенням нових робочих місць, але певна економія була б досягнута, тому що для забезпечення діяльності окремого підрозділу у складі Департаменту ЖКГ не потрібні наступні види видатків:

— утримання керівного складу підприємства (начальник, заступник/заступники, головний бухгалтер тощо);

— обладнання кабінету керівника;

— значно скорочуються видатки на поточний ремонт приміщення, кондиціонери, комп’ютерну техніку тощо.

Найголовніше: створенням КП “Парки Херсона” міська влада фактично позбавила представників бізнесу – особливо малого – отримати можливість підрядів для виконання робіт у парках. Фактично на велику кількість послуг та робіт комунальне підприємство має виключне або першочергове право. Натомість представники приватних підприємств, які надають аналогічні послуги, могли б це здійснювати в умовах конкурентної боротьби, що значно підвищує якість виконання робіт.

Якщо уважно переглянути Статут КП “Парки Херсона”, то можна побачити кілька видів діяльності, які можуть забезпечити сталий дохід, а в подальшому – прибуток підприємству (виготовлення та продаж сувенірної продукції, організація та проведення семінарів, конференцій тощо). Проте жодної стратегії або планів отримання доходів у процесі діяльності керівництво підприємства не озвучувало.

Також у Статуті зазначено такий вид діяльності, як “надання послуг українським та іноземним фізичним та юридичним особам у галузі туризму та дозвілля на території України та за кордоном”. Справа у тому, що інформаційні послуги аналогічного напрямку надає Туристично-інформаційний центр Херсона (ТІЦ Херсона), який так само підтримується бюджетним фінансуванням, а територіально знаходиться у тому самому приміщенні, що і Центр туризму та пригод “ХерсON”, який надає якісні послуги у сфері туризму і дозвілля і користується чималою популярністю у гостей та мешканців Херсона, пропонуючи перелік як платних, так і безкоштовних послуг. Більш того, рекламна кампанія і Центру туризму, і ТІЦ Херсона доволі якісна і забезпечує чималий приток клієнтів. Територіально Центр знаходиться неподалів “Парків Херсона”. Звідси запитання: навіщо створювати комунальне підприємство, яке отримуватиме підтримку міського бюджету, якщо установа з аналогічними видами діяльності вже є в місті і надає якісні послуги у зазначеній галузі, також отримуючи бюджетну підтримку?

Іще один аспект роботи КП “Парки Херсона”, який виснажує міський бюджет, полягає в наступному: певні роботи обійшлись би набагато дешевше, якщо їх замовити на умовах договору стороннім виконавцям (аутсорсинг), аніж утримувати штат робітників, яким необхідно щомісяця сплачувати зарплатню не менше 3200,00 грн.

На сьогоднішній день до керівництва КП “Парки Херсона” у представників громадськості та журналістів виникає чимало запитань, зокрема:

1. Яким є бачення розвитку парків Херсона у керівництва комунального підприємства?

2. Якою є структура запланованих на 2017-й рік видатків?

3. Якою є перевага створення комунального підприємства у порівнянні з можливістю створення відповідного підрозділу у структурі Департаменту ЖКГ?

На жаль, відповідей на зазначені питання наразі керівництво КП “Парки Херсона” не надало, як і міська влада Херсона. Цілком можливо, що низка питань могла б зникнути, якщо б на них надали логічні, послідовні та вичерпні відповіді. Однак, наразі цього не відбулось. Витрати продовжують дивувати містян, численні конфлікти інтересів вражають фахівців із права та бюджетних фінансів, а на сайті петицій доволі швидко зібрала необхідні 250 підписів петиція депутата Херсонської міської ради Олени Мазур про ліквідацію КП “Парки Херсона”. Усе зазначене є підставою для міської влади задуматись про те, чи потрібно місту подібне комунальне підприємство і як саме створювати нові підприємства в Херсоні, які отримуватимуть бюджетне фінансування. Адже містяни мають повне право не тільки знати, а й брати активну участь у розподілі доходів міського бюджету та контролі видатків.

Автор: Євгенія Вірлич

Please like & share:
белоковыленко
білоковиленко
Елена Мазур
кп парки херсона
Олена Мазур