Гібридний бюджет прикордонної Херсонщини

У кількох містах України на знак підтримки та солідарності із полоненими під час військової агресії Росії моряками в Азовському морі підняли прапори ВМС. Відбулось це і в Херсоні – найближчому обласному центрі до тимчасово окупованого Росією Криму: спочатку перед будівлею облдержадміністрації, згодом свою солідарність продемонстрували моряки – поблизу Херсонської державної морської академії. Херсонська міська рада, між іншим, до сьогоднішнього дня жодного коментаря не надала, солідарності не виявила. Проте чудово виявила своє не те, щоб дружнє – майже родинне ставлення до… країни-агресора.

Сесія 30 листопада: хронологія

Під час пленарного засідання сесії Херсонської міської ради 30 листопада – вже після захоплення українського судна та оголошення воєнного стану – депутатом міської ради Андрієм Дмитрієвим було внесено пропозицію вжити заходів щодо закриття рахунків комунальних підприємств міста Херсона у банківських установах з російським капіталом. До речі, перелік банків у зверненні відповідає переліку, затвердженому Президентом України ще у березні 2017 року: ПАТ “Сбербанк”, ПАТ “ВіЕсБанк”, ПАТ “Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк”, ПАТ “ВТБ Банк”, ПАТ “БМ Банк”. Чи варто говорити, що в цілому пропозицію не підтримали? Це можна подивитись у голосуванні: за – 18, проти – 0, утримались – 1, не голосували – 20. Із директорів та працівників комунальних підприємств та закладів Херсонської міської ради (їх серед депутатів 18, голосували 11) лише Галина Лугова та Олена Мазур підтримали звернення, інші – або утримались, або не голосували:

№ п/п Прізвище, Ім’я, По-батькові Підприємство, на якому працює  Вибір
1  Ложичев Олександр Вікторович КП “Дорожник” Херсонської міської ради (заступник директора  НЕ ГОЛОСУВАВ
2  Лугова Галина Леонідівна Школа №21 міста Херсона (директор)  ЗА
3  Мазур Олена Олександрівна КП “Херсонський міський центр земельно-майнових відносин” (директор)  ЗА
4  Маренчук Ольга Миколаївна Школа №39 міста Херсона (директор)  НЕ ГОЛОСУВАВ
5  Матковський Євген Сергійович КП “Бюро естетики” (в.о. директора)  УТРИМАВСЯ
6  Рубан Руслан Іванович Обласне відділення ПАТ “Промінвестбанк” (директор)  НЕ ГОЛОСУВАВ
7  Семенчев Ігор Григорович КП “Гарантія” (директор)  НЕ ГОЛОСУВАВ
8  Токарев Ігор Миколайович КП “Херсонтеплоенерго” (заступник директора)  НЕ ГОЛОСУВАВ
9  Урбанський Віталій Петрович КП “Херсонміськсвітло” (начальник світлофорного цеху)  НЕ ГОЛОСУВАВ
10  Устинов Єгор Олександрович КП “Херсонелектротранс” (в.о. директора)  НЕ ГОЛОСУВАВ
11  Чемерис Михайло Васильович КП “Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства” (директор)  НЕ ГОЛОСУВАВ
12 Грек Ігор Антонович КП “Сервіс-Опт” (директор)  НЕ ГОЛОСУВАВ

Отже, більшість присутніх директорів на начальників структурних підрозділів комунальних підприємств Херсона – проти закриття рахунків у банках із капіталом окупанта. Принаймні точно не підтримують. Для тих, хто не в курсі, в депутатському корпусі є цілісінький голова бюджетної комісії – він же директор обласного відділення “Промінвестбанку” в Херсоні Руслан Рубан. Але про нього детальніше – трошки згодом.

А куди подівся міський голова?

У списку голосування Ви не побачите міського голови Володимира Миколаєнка. Але він був присутнім на сесії. Куди ж подівався? Нікуди – він просто витягнув картку чи то безпосередньо перед даним голосуванням, чи то раніше:

Миколаєнко не голосує

Скріншот відео голосування за пропозицію із закриття рахунків у банках з російським капіталом комунальних підприємств Херсонської міської ради

Кошти херсонського бюджету – російським банкам

Згадане вище звернення вочевидь народилось не просто так. Неодноразово зазначалось, що Руслан Рубан – директор банку з російським капіталом у Херсоні та очолює бюджетну (!) комісію Херсонської міської ради. Отже, має ключовий вплив на розподіл коштів. Але цікавішим стає дослідження, якщо подивитись, що комунальне підприємство “Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства” (херсонський міськводоканал, код за ЄДРПОУ 03355726) має відкриті рахунки… у “Промінвестбанку”! Директором цього підприємства з 01 вересня 2016 року є Михайло Чемерис, депутат Херсонської міської ради, який має чудові стосунки з Русланом Рубаном і навіть входить до складу бюджетної комісії.

Рахунки у “Промінвестбанку” міський водоканал використовує для розрахунків із юридичними особами. Якщо проаналізувати транзакції комунального підприємства за 2018-й рік за  допомогою ресурсу  007.org.ua (від початку до 6 грудня), то можна побачити, що 18,6 млн. грн. було отримано херсонським водоканалом за сплату різних послуг бюджетними установами міста Херсона (!) на рахунки, відкриті у “Промінвестбанку”.

Кошти, перераховані херсонському водоканалу на рахунки Промінвестбанк

Кошти, перераховані херсонському водоканалу на рахунки, відкриті у Промінвестбанку.

Джерело: 007.org.ua. Автор графіки: Євгенія Вірлич

Отже, у 2017-му році перерахування на рахунки, відкриті у Промінвестбанку, були дещо скромніші за 2018-й рік. Варто зазначити, що рік тому у міського водоканалу більше транзакцій було через рахунки “Марфін Банку” (МТБ Банк). Наразі транзакції через Марфін Банк дещо скромніші.

Вишенька на тортику

Традиційна рубрика для подібних досліджень – вишенька на тортику. Цього разу вишеньок декілька. Такий собі вишневий пиріг із кривавим слідом окупанта:

1. Руслан Рубан та Михайло Чемерис – депутати, які попри передвиборчі обіцянки у 2016-му році голосували за призначення першим заступником Херсонського міського голови екс-“регіонала” Ігоря Козакова. 

2. Михайло Чемерис до 1 вересня 2016 року був головним інженером водоканалу, після призначення Ігоря Козакова першим заступником міського голови очолив підприємство.

Ігор Козаков

Ігор Козаков

3. Міський голова Херсона Володимир Миколаєнко попри те, що був активним проукраїнським активістом під час Революції Гідності, не просто не голосує за закриття рахунків комунальних підприємств у російських банках – він навіть не вставив картку для голосування.

Володимир Миколаєнко (2014 р.)

Володимир Миколаєнко (2014 р.)

Між тим, в Україні вже 5-й рік триває війна. Відстань від Херсона до тимчасово окупованого росіянами Криму – менша за 150 км, а наявність рахунків комунального підприємства у банках із капіталом агресора чомусь сприймається як нормальне явище у тих, хто займається розподілом херсонського бюджету. Гібрида війна – в дії.

P.S. Прапор ВМС на підтримку полонених моряків так досі і не піднято перед Херсонською міською радою…

Автор: Євгенія Вірлич

Please like & share: