Херсонська міська рада програла черговий суд: фракцію з двох депутатів визнано законною

Херсонський окружний адміністративний суд ухвалив рішення, відповідно до якого Херсонська міська рада має зареєструвати фракцію з двох депутатів. Йдеться про фракцію політичної партії “Об’єднання “Самопоміч” у складі Андрія Дмитрієва та Дініса Бердника. Відповідне рішення суду опубліковано у відкритих джерелах даних.

Представники “Самопомочі” звернулись до суду з позовом про наступне:

1. Визнати існуючою депутатську фракцію Політичної партії «Об`єднання «Самопоміч» у складі двох депутатів Херсонської міської ради VII скликання – Андрія Дмитрієва та Дініса Бердника , що була зареєстрована шляхом оголошення на пленарному засіданні сесії Херсонської міської ради 21.03.2017;

2. Визнати протиправною бездіяльність Херсонського міського голови, щодо невнесення змін до офіційного сайту Херсонської міської ради та її виконавчих органів у розділі «Міська влада» – «Міська рада» – «Депутатські фракції та групи», вказавши про наявність у складі Херсонської міської ради депутатську фракцію Політичну партію «Об`єднання «Самопоміч» у складі двох депутатів Херсонської міської ради VII скликання – Андрія Дмитрієва та Дініса Бердника;

3. Зобов`язати Херсонського міського голову забезпечити внесення змін до офіційного сайту Херсонської міської ради та її виконавчих органів у розділі «Міська влада» – «Міська рада» – «Депутатські фракції та групи», вказавши про наявність у складі Херсонської міської ради депутатську фракцію Політичну партію «Об`єднання «Самопоміч» у складі двох депутатів Херсонської міської ради VII скликання – Андрія Дмитрієва та Дініса Бердника.

Перебіг подій

27.11.2015 р. на пленарному засіданні Херсонської міської ради міським головою проінформовано про реєстрацію депутатської фракції Політичної партії «Об`єднання «Самопоміч”. 21.03.2017 створено нову депутатську фракцію Політичної партії «Об`єднання «Самопоміч» із двох осіб – Андрія Дмитрієва та Дініса Бердника про що оголошено на пленарному засіданні. Рішенням Херсонської міської ради від 30.03.2018 № 1308, доповнено пункт 1.1 статті 22 Регламенту третім абзацом наступного змісту: «Мінімальна кількість депутатів для формування депутатської фракції повинна становити не менше трьох депутатів». Враховуючи, що депутатська фракція у кількості двох осіб була створена до внесення змін у регламент і за цей період міський голова не оголосив на сесії міської ради про існування такої фракції та не внесено відповідні зміни до офіційного сайту Херсонської міської ради та її виконавчих органів, то така бездіяльність є протиправною та порушує права депутатів на здійснення своїх повноважень в міській раді як фракції. Визнання існування фракції, надає можливість більш широкої участі депутатів у роботі комісій, підготовці нормативних актів та прийнятті рішень сесією міської ради.

Представник міського голови та Херсонської міської ради позовні вимоги не визнав та пояснив, що Андрій Дмитрієв та Дініс Бердник з 26.01.2017 року начебто виключені з фракції ПП «Об`єднання «Самопоміч», а Андрій Дмтирієв навіть відкликаний з посади Голови Фракції з 06.10.2016 року.

Судом встановлені наступні обставини у справі

27.11.2015 року на пленарному засіданні Херсонської міської ради проінформовано про реєстрацію депутатської фракції Політичної партії «Об`єднання «Самопоміч» в Херсонській міській раді у складі: Голова фракції – Дмитрієв Андрій Миколайович; Секретар фракції – Сух Валентин Васильович та члени фракції: Бердник Дініс Володимирович, Токарєв Ігор Миколайович, Рубан Руслан Іванович, Подлєсний Аркадій Васильович, Чемерис Михайло Васильович.

Членами Політичної партії «Об`єднання «Самопоміч» у складі зазначеної депутатської фракції є тільки Андрій Дмитрієв та Дініс Бердник.

17.10.2016 р на пленарному засіданні Херсонської міської ради уповноваженою особою від фракції оголошено про зміни у складі депутатської фракції, повідомлено про зміну голови фракції ПП «Об`єднання «Самопоміч» Дмитрієва А., та про обрання головою фракції – Рубана Руслана Івановича , що підтверджується рішенням депутатської фракції від 06.10.2016 року.

Відповідно до повідомлення Голови фракції ПП «Об`єднання «Самопоміч» Руслана Рубана від 26.01.2017 р., що зареєстровано в Херсонській міській раді 10.02.2017 р. та оголошено на сесії міської ради, на підставі пункту 1.10 статті. 22 Регламенту, протокольним рішенням Фракції Політичної Партії «Об`єднання «Самоцоміч” у Херсонській міській раді від 11.01.2017 року прийнято рішення про виключення з депутатської фракції Андрія Дмтирієва та Дініса Бердника.

Відповідно до витягу з протоколу засідання постійній комісії мандатної, з питань регламенту, депутатської діяльності, етики, законності, правопорядку, прав людини та взаємодії з громадським організаціями, розглянуто повідомлення голови Фракції ПП «Об`єднання Самопоміч” щодо обрання головою фракції Руслана Рубана та виключення з фракції депутатів міської ради Андрія Дмтирієва та Дініса Бердника. За результатами обговорення даного питання, члени постійної комісії дійшли висновку, що депутати міської ради Андрій Дмитрієв та Дініс Бердник відповідно до повідомлення голови Фракції ПП «Об`єднання «Самопоміч» Руслана Рубана від 26.01.2017 року та приписів Регламенту – виключені з Фракції ПП «Об`єднання «Самопоміч» та є позафракційними депутатами.

25.02.2017 р. відповідно до витягу з протоколу конференції міської організації Політичної партії «Об`єднання «Самопоміч» депутатську фракцію в Херсонській міській раді у складі Дмитрієва А.М., Сух В.В., Токарева І.М., Рубана Р,І., Бердника Д.В., Подлєсного А.В., Чемериса М.В. припинено. Затверджено депутатську фракцію в Херсонській міській раді у складі Андрія Дмтирієва та Дініса Бердника.

21.03.2017 головою депутатської фракції Політичної партії «Об`єднання «Самопоміч» Дмитрієвим А.М. Херсонському міському голові та секретарю міської ради подано заяву в якій повідомлено про утворення іншого складу депутатської фракції у складі Андрія Дмтирієва та Дініса Бердника відповідно до витягу з протоколу конференції партії.

21.03.2017 року на пленарному засіданні ХІІ сесії міської ради вищезазначену заяву було озвучено, що підтверджується витягом з протоколу сесії.

Рішенням Херсонської міської ради від 30.03.2018 №1308, доповнено пункт 1.1 статті 22 Регламенту третім абзацом наступного змісту: «Мінімальна кількість депутатів для формування депутатської фракції повинна становити не менше трьох депутатів».

Вищезазначені обставини сторонами не спростовуються і кожна сторона їх виклала у заявах по суті однаково.

Але відповідач вважає, що відповідно до ст. 27 ЗУ “Про статус депутатів місцевих рад” та регламенту Херсонської міської ради депутатські фракції місцевих рад формуються на партійній основі депутатами місцевих рад, а не конференцією партії як це зробив позивач. Тому рішення конференції міської організації Політичної партії «Об`єднання «Самопоміч» про створення депутатської фракції не є рішенням депутатів цієї партії у міській раді. Крім того, мінімальна кількість депутатів для формування депутатської фракції повинна становити не менше трьох депутатів.

Таким чином, предметом спору у цій справі є дотримання процедури створення, зміни персонального складу депутатської фракції ПП “Об`єднання “Самопоміч” у Херсонській міській раді у відповідності до вимог ЗУ “Про статус депутатів місцевих рад” та Регламенту Херсонської міської ради.

Заслухавши сторони, дослідивши письмові докази по справі, заяви по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Правові відносини щодо діяльності депутатських фракцій, порядок їх створення та діяльність врегульовані Законом України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11 липня 2002 року № 93-IV (далі Закон № 93-IV), Регламентом Херсонської міської ради (далі – Регламент), що затверджений Рішенням Херсонської міської ради від 02.12.2015 № 2.

Відповідно до ст. 27 Закону № 93-IV1 ч. 1 депутатські фракції місцевих рад формуються на партійній основі депутатами місцевих рад (крім депутатів сільських, селищних рад).

“2. Депутати сільських та селищних рад на основі єдності поглядів або партійного членства можуть об`єднуватися у депутатські фракції місцевих рад. До складу депутатських фракцій можуть входити також позапартійні депутати сільської та селищної ради, які підтримують політичну спрямованість фракцій.

4. Депутат місцевої ради може входити до складу лише однієї депутатської фракції. Після відповідного оформлення матеріалів про утворення депутатської фракції головуючий на пленарному засіданні відповідної місцевої ради інформує депутатів місцевої ради про реєстрацію такої депутатської фракції, її кількісний склад.

6. Інші питання створення та діяльності депутатських фракцій визначаються регламентом місцевої ради”.

Пунктом 1.1. статті 22 Регламенту Херсонської міської ради встановлено:

Депутати міської ради можуть добровільно об`єднуватися у депутатські групи та фракції міської ради.

Умовою реєстрації депутатської фракції (групи) є надходження до відділу забезпечення депутатської діяльності міської ради рішення про утворення фракції (групи), із зазначенням її назви, мети та завдань, персонального складу, після чого головуючий на пленарному засіданні міської ради інформує депутатів міської ради про реєстрацію такої депутатської фракції (групи), її кількісний склад.

Мінімальна кількість депутатів для формування депутатської фракції повинна становити не менше трьох депутатів. (Положення пункту 1.1 частини першої ст. 22 із змінами згідно з рішенням Херсонської міської ради № 1308 від 30.03.2018).

Відповідно до пункту 1.2. статті 22 Регламенту, депутатські фракції міської ради формуються депутатами на партійній основі. Політична партія має право формувати у міській раді одну депутатську фракцію.

Пунктом 1.6. статті 22 Регламенту визначено, що порядок формування та роботи депутатської групи та фракції міської ради, умови вступу депутата до депутатської групи або фракції міської ради, його виходу чи виключення з неї визначаються самою депутатською групою або фракцією міської ради.

Пунктом 1.10. статті 22 Регламенту регламентовано, що про зміни в складі депутатської групи, фракції міської ради її уповноважений представник повідомляє письмово головуючого на сесії міської ради. Це повідомлення підписує і депутат, щодо якого воно подається, або лише представник депутатської групи, фракції міської ради, якщо депутата виключено з неї.

Зміни у складі депутатської групи, фракції оголошуються на сесії міської ради та реєструються в міській раді.

Пункт 1.12. статті 22 Регламенту, офіційно представляє позицію фракції та групи їх керівник, а в разі його відсутності – заступник керівника фракції та групи або інший депутат на підставі повноважень, наданих йому фракцією або групою. Політична партія має право формувати у міській раді одну депутатську фракцію.

Системний аналіз вищезазначених нормативних актів дає підстави суду прийти до висновку, що основним та визначальним критерієм створення депутатської фракції є принцип партійності.

Як встановлено судом та підтверджено сторонами в судовому засіданні, при створені депутатської фракції у Херсонській міській раді 27.11.2015 року членами Політичної партії «Об`єднання «Самопоміч» у складі зазначеної депутатської фракції були тільки Андрій Дмитрієв та Дініс Бердник.

На думку суду, виключення в подальшому цих членів партії із депутатської фракції Політичної партії «Об`єднання «Самопоміч» з подальшим представництвом в міській раді цієї політичної сили не членами партії суперечить як ст. 27 Закону № 93-IV так і Регламенту, оскільки порушено основний принцип формування депутатської фракції – принцип партійності.

Тому, суд критично ставиться до рішення постійній комісії мандатної, з питань регламенту, депутатської діяльності, етики, законності, правопорядку, прав людини та взаємодії з громадським організаціями, що викладене в протоколі № 25 від 17.03.2017 р, де розглянуто повідомлення голови Фракції ПП «Об`єднання Самопоміч” щодо обрання головою фракції Руслана Рубана та виключення з фракції депутатів міської ради Андрія Дмитрієва та Дініса Бердника від 26.01.2017 року та визнано останніх позафракційними.

Тобто, з депутатської фракції ПП «Об`єднання «Самопоміч» виключено двох членів цієї партії і після цього політична партія представлена в міській раді не членами партії, що суперечить самій суті партійного представництва депутатами від партії в органах місцевої влади.

Як слідує з наданих представником позивача стенограм щодо голосування на сесіях Херсонської міської ради, незважаючи на повідомлення Голови фракції ПП «Об`єднання «Самопоміч» Руслана Рубана від 26.01.2017 р., що зареєстровано в Херсонській міській раді 10.02.2017 р., та було оголошено на сесії міської ради, депутати, озвучені Русланом Рубаном, значились в цій фракції включно по 19.10.2018 року.

Відповідно протоколів відкритого голосування від 19.10.2018 року ХХIV сесії міської ради VІІ скликання та від 21.12.2018 р. ХХVІ сесії міської ради VІІ скликання депутати міської ради Андрій Дмитрієв та Дініс Бердник значаться як депутатська фракція ПП «Об`єднання «Самопоміч». При цьому, інші депутати, що були раніше у цій фракції, а саме: Руслан Рубан, Михайло Чемерис, Аркадій Подлєсний, Ігор Токарєв та Валентин Сух значаться як позафракційні.

Суд відхиляє обґрунтування представника відповідачів, що зазначення про таке в протоколах відкритого голосування є технічною помилкою.

Як вже було зазначено, 21.03.2017 головою депутатської фракції Політичної партії «Об`єднання «Самопоміч» Дмитрієвим А.М., Херсонському міському голові та секретарю міської ради подано заяву в якій повідомлено про утворення іншого складу депутатської фракції у складі Андрія Дмитрієва та Дініса Бердника відповідно до витягу з протоколу конференції партії.

В судовому засіданні встановлено і доведено належними доказами, що заява про зміну складу депутатської фракції була подана міському голові, оголошена на засіданні сесії і в подальшому прийнята до уваги, про що вже викладено судом з посиланням на протоколи відкритого голосування від 19.10.2018 року ХХIV сесії міської ради VІІ скликання та від 21.12.2018 р. ХХVІ сесії міської ради VІІ скликання.

Таким чином, суд приходить до висновку, що незважаючи на те, що особисто головуючим не було повідомлено на сесії про зміни у депутатській фракції ПП «Об`єднання «Самопоміч», але виходячи з подальших подій, що зафіксовані протоколами відкритого голосування, Міською радою та головуючим на сесії міської ради у відповідності до ст. 22 Регламенту, було прийнято до уваги та враховано рішення конференції міської організації Політичної партії «Об`єднання «Самопоміч» від 25.02.2017 р. про припинення депутатської фракції Політичної партії «Об`єднання «Самопоміч» в Херсонській міській раді у складіРуслан Рубан, Михайло Чемерис, Аркадій Подлєсний, Ігор Токарєв та Валентин Сух та повідомленно про депутатську фракцію у складі Андрія Дмитрієва та Дініса Бердника.

Суд відхиляє посилання відповідачів на те, що протокол конференції не є рішенням депутатів міської ради від ПП «Об`єднання «Самопоміч» про зміни у складі фракції, як того вимагає ст. 27 Закону № 93-IV1 та Руслан Рубан , оскільки виключивши членів партії зі складу фракції та порушивши принцип партійності у депутатській фракції, суд вважає, що рішення конференції партії за участю депутатів міської ради може бути враховано як їх заява про створення депутатської фракції у іншому складі на партійній основі.

Обґрунтовуючи свої заперечення проти позовних вимог, представник відповідачів посилається також на ту обставину, що відповідно до ч. 3, п.п. 1.1, п. 1 ст. 22 Регламенту мінімальна кількість депутатів для формування депутатської фракції повинна становити не менше трьох депутатів, що унеможливлює реєстрацію фракцію у кількості двох осіб як вимагає позивач.

Суд відхиляє такі обґрунтування, оскільки зазначені положення Регламенту суперечать ст. 27 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11 липня 2002 року № 93-IV, яка не передбачає мінімальну кількість депутатів для створення депутатської фракції.

Закон України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11 липня 2002 року № 93-IV виокремлює поняття депутатських груп та депутатських фракцій у органах місцевої влади.

Так, статтями 25, 26 зазначеного закону врегульовано порядок утворення та права депутатських груп, а ч. 1 ст. 26 серед іншого передбачено, що депутатська група може бути утворена в будь-який час протягом строку повноважень ради даного скликання за рішенням зборів депутатів місцевої ради, які виявили бажання увійти до її складу. Депутатська група складається не менш як з трьох депутатів місцевої ради. Депутатська група в районній, міській, районній у місті, обласній, Київській та Севастопольській міських радах складається не менш як із п`яти депутатів.

Що стосується депутатських фракцій, то порядок їх утворення та права, визначені статтями 27, 28 Закону № 93-IV, які не передбачають обмежень щодо кількісного складу та визначають лише принцип створення на основі партійності.

Міська рада, затвердивши Регламент, об`єднала в статтю 22 поняття і депутатської групи і депутатської фракції та визначила кількісний склад не менше трьох депутатів.

Таким чином, визначивши в Регламенті чисельність депутатів для створення фракції не менше трьох, міська рада протиправно встановила додаткові критерії для створення депутатської фракції, які не передбачені ст. 27 Закону № 93-IV та є такими, що обмежують права депутатів у можливості створення депутатської фракції у кількості двох осіб.

Крім того, як встановлено судом, зазначені зміни до пункту 1.1 частини третьої ст. 22 Регламенту були внесені згідно з рішенням Херсонської міської ради № 1308 від 30.03.2018 року, тобто вже після того як було оголошено про зміни у депутатській фракції ПП «Об`єднання «Самопоміч» та повідомлено про її склад в особі депутатів Андрія Дмитрієва та Дініса Бердника.

Системний аналіз норм Закону № 93-IV, дає підстави суду визнати, що права та можливості депутатських фракцій (ст.27) є ширшими на відміну від позафракційних депутатів. Тому суд погоджується з позицією позивача та третіх осіб, що бездіяльність Херсонської міської ради та Херсонського міського голови у поновленні Позивача у складі належно зареєстрованої депутатської фракції, призводить до ущемлення не тільки прав Позивача, але і Політичної партії яку вони представляють, позбавляючи у вільному використанні шляхів реалізації депутатських повноважень, здійсненні покладених на них депутатських прав і обов`язків.

Суд погоджується з позицією позивача, яка ґрунтується на вищенаведених доказах та встановлених обставинах, що Відповідачі ухиляються від прямих обов`язків встановлених пунктом 7 частини четвертої ст. 42, частиною два ст. 54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а саме не надання доручення підлеглим посадовим особам виконавчого органу міської ради внести зміни до офіційного сайту Херсонської міської ради та її виконавчих органів у розділі «Міська влада» – «Міська рада» – «Депутатські фракції та групи», вказавши про наявність у складі Херсонської міської ради депутатську фракцію Політичну партію «Об`єднання «Самопоміч» у складі двох депутатів Херсонської міської ради VII скликання – Дмитрієва А.М. та Бердніка Д.В.

В контексті п. 3.4 Рішення Конституційного Суду України у справі (про охоронюваний законом інтерес) від 1 грудня 2004 року N 18-рп/2004 зазначено, що, виходячи зі змісту частини першої статті 8 Конституції України, охоронюваний законом інтерес перебуває під захистом не тільки закону, а й об`єктивного права у цілому, що панує у суспільстві, зокрема справедливості, оскільки інтерес у вузькому розумінні зумовлюється загальним змістом такого права і є його складовою.

Конституційний Суд України вирішив, що поняття «охоронюваний законом інтерес» треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об`єктивного і прямо не опосередкований у суб`єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об`єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам.

Викладене дає можливість констатувати, що ухилення Відповідачів від поновлення депутатських прав Позивача усуває останнього від значного кола гарантій встановлених для нього як члена депутатської фракції, Законом і Регламентом.

Рішення суду

З метою належного та повного виконання судового рішення, суд по іншому викладає позовні вимоги позивача задовольняючи їх, але не змінюючи по суті. Керуючись ст. 242-246 КАС України, суд вирішив:

Позовні вимоги адовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Херсонської міської ради, Херсонського міського голови, щодо не оголошення на сесії міської ради та не реєстрації депутатської фракції Політичної партії «Об`єднання «Самопоміч» у Херсонській міській раді VII скликання у складі депутатів Андрія Дмитрієва та Дініса Бердника.

Зобов`язати Херсонську міську раду, Херсонського міського голову (73003, м. Херсон, проспект Ушакова, 37) зареєструвати у Херсонській міській раді депутатську фракцію Політичної партії «Об`єднання «Самопоміч» у складі депутатів Андрія Дмитрієва та Дініса Бердника, про що оголосити на сесії Херсонської міської ради та внести відповідні зміни до офіційних сайтів Херсонської міської ради та її виконавчих органів.

В задоволені інших позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Please like & share: