Як звітували херсонські депутати у 2018-му році

Як відомо, законом передбачено звітування місцевих депутатів перед виборцями. Цю норму регулює стаття 16 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад». Херсонські депутати цей обов’язок виконують, про те чи всі і наскільки якісно? Подивимось, як це було у 2018-му році.

Загальні вимоги Закону

Стаття 16 зазначеного Закону чітко регулює норми та вимоги до депутатських звітів. Отже, депутати місцевої ради повинні не пізніше як за 7 днів до звітування повідомити виборців про час і місце проведення звіту через місцеві засоби масової інформації або в інший спосіб (частина 4 статті 16 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»).

Також місцеві установи та підприємства державної чи комунальної форми власності мають сприяти депутатам в організації звітів, зокрема, щодо оповіщення виборців про час і місце його проведення (стаття 16 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»). Тобто відмовити проводити звіт депутата, наприклад, у школі чи бібліотеці не мають права.

Час звітування слід обирати зручний для громадян з будь-яким соціальним статусом (наприклад, вихідний, неробочий час чи обідню пору робочого дня). Ті самі вимоги – і до місця звітування.

Що має бути у звіті депутата

Частина 2 статті 16 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначає, яку інформацію повинен містити звіт депутата місцевої ради. Так, до елементів звіту депутата включають такі відомості:

3.1. Діяльність депутата у раді та в її органах, до яких його обрано. Депутат ради зобов’язаний відвідувати пленарні засідання ради (стаття 20 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»), тому доцільним буде зазначити кількість відвіданих та пропущених засідань, описати коротко свою участь у роботі постійних комісій ради (п. 2 частина 1 статті 18 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»), інформацію про виконані доручення ради, якщо такі були (п. 3 частина 1 статті 18 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»).

Пункт 3 частини 2 статті 19 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» надає депутату право вносити на розгляд ради свої пропозиції, зауваження до порядку денного засідань ради та її органів, тому у звіті слід зазначити і цю інформацію.

Якщо депутат входить до складу депутатської групи чи є членом депутатської фракції, то можна зазначити (статті 25, 27 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад») до складу якої групи, фракції входить, які саме функції виконує.

3.2. Про роботу депутата у виборчому окрузі. Зазвичай тут кажуть про кількість та суть розглянутих звернень громадян (пункт 5 частина 1 статті 10 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»), відомості про участь у зборах громадян (пункт 2 частина 1 статті 11 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»). До речі, збори громадян для Херсона – відносно незнайомий спосіб виявлення місцевої демократії.

Якщо депутат порушував перед правоохоронними органами, органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями будь-які питання, що торкаються інтересів виборців його виборчого округу (пункт 3 частини 1 статті 11 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»), це також потрібно вказувати в звіті.

3.3. Про прийняті радою та її органами рішення, про хід їх виконання.

3.4. Про особисту участь в обговоренні, прийнятті та в організації виконання рішень ради, її органів.

3.5. Про доручення виборців свого виборчого округу.

Як звітували депутати Херсонської міської ради у 2018-му році

У 2018-му році дисципліна звітування та розміщення звітів у депутатів Херсонської міської ради була кращою за попередній рік. Це зокрема відзначили і фахівці ХОО “Комітет виборців України”, які разом із партнерами проводили атестацію депутатів міської ради.

Інформацію щодо звітування побачити можна за посиланням. На випадок змін, від яких незастрахований ніхто, надаємо також архівну копію посилання: http://archive.is/7NiSU/

Інформація на сайті актуальна на 14 грудня 2018 року – принаймні так зазначено. Отже, станом на цей день 51 депутат подав інформацію про звіт та/або надав сам звіт. Всього депутатів 53 (було 54 – пішов з життя Олександр Васильєв). Немає інформації про звіти двох депутатів: Сергія Жуйкова та Сергія Собчука. 

З 51 звіту:

— 40 звітів відбулись у приміщеннях комунальних закладів;

— 9 звітів відбулись на приватній території;

— невідомо, де і коли саме проводились 2 звіти – Володимира Сальдо та Віктора Шевчука. Принаймні цього не видно з розкладу. Якщо ж подивитись звіти, то Віктор Шевчук звітував таки невідомо де, але 21 листопада.

Звіт на “комуністичному” радіо

Володимир Сальдо виявився оригінальним: його звіт відбувся у прямому ефірі радіо “АКС” 26 грудня 2018 року.

Скріншот звіту про звіт Володимира Сальдо

Скріншот звіту про звіт Володимира Сальдо

Схожим оригінальним способом звітує хіба що чинний міський голова Володимир Миколаєнко – він звітує в прямому ефірі “Суспільного” Херсон. Але якщо для міського голови це логічно – важко звітувати наживо так, аби кожен херсонець міг звернутись до свого міського голови, то для депутата це принаймні дивно. Що ж до радіо “АКС”, нам вдалось віднайти наступне.

У 2016 Незалежна медійна рада виявила на радіо “АКС” мову ворожнечі на адресу кримських татар… “ТОВ “Телерадіокомпанія “АКС”, м. Херсон. Про це написав у 2017 році херсонський журналіст Тарас Бузак. Відкриті дані це підтверджують.

Скріншот допису журналіста Тараса Бузака

Скріншот допису журналіста Тараса Бузака

Якщо звернутись до аналітичної системи YouControl, то легко віднайти, що керівником та підписантом ТОВ “Телерадіокомпанія “АКС” є Ганна Осолодкіна, а серед засновників із часткою у 67% – Катерина Самойлик. Частка у 33% належить ТОВ “СТУДІЯ – А” ЛТД, якою також керує Ганна Осолодкіна. Багатьом херсонцям можна не пояснювати, хто ці люди. Для тих, хто не в курсі – короткий екскурс до історії.

Катерина Самойлик – Народний депутат кількох скликань від Комуністичної партії України (!). До того – випускник Вищої партійної школи при ЦК КПУ(19851988), політолог; вчитель російської мови та літератури. Фактично з 1994 до 2012 рр. була Народним депутатом України (2 – 6 скликання). Також була депутатом Херсонської обласної ради. Очолювала “Союз лівих сил”. Анну Осолодкіну називають давньою соратницею Катерини Самойлик.

Дані системи Youcontrol щодо радіо "АКС"

Дані системи Youcontrol щодо радіо “АКС”

Ось на такому ресурсі звітував депутат Володимир Сальдо

Звіти з розмахом

Як ми вже зазначали, 9 звітів відбувались не в комунальних закладах. По суті, це три звіти, адже кілька з них були “груповими”: звітували кілька депутатів одночасно. Логічним було звітування Віталія Богданова у приміщенні громадської приймальні політичної партії «Українське об’єднання патріотів – УКРОП». Колишні його соратники – Олена Мазур, Вікторія Борисевич, Валерій Боржков та Євген Назарян – звітували у “Нісан Центрі”.

Найбільш шикарним і навіть трохи дивним звітом було звітування “свободівців” у приміщенні конференц-залу готелю «Оптима» (просп. Ушакова, 43). Це був черговий “груповий” звіт. Щоправда, минулого року звітували всі окремо – у комунальних закладах. Затишно і без пафосу, кожен – у закладі, який розташовано неподалік територіального округу або ж на його території. Звісно, ніхто не забороняє звітувати і на приватній території – і навіть із таким розмахом, як у “Оптима” (ціни оренди можна бачити у посиланні). Але це виглядає принаймні дивно: готель розташований далеко від територіальних округів депутатів. Враховуючи транспортний колапс у Херсоні, дістатись туди важкувато. Тим більше, час проведення – 17.00. Якщо додати півтори-дві години звіту чотирьох депутатів, це принаймні 19.00. Поїхати в цей час у віддалені Таврійський чи Дніпровський райони громадським транспортом важко.

Наостанок хотілось би позначити ще одну особливість. “Групові” звіти – це, як правило, звіти однієї фракції: разом звітували “Укроп” та “Свобода”. Також разом звітували депутати “Батьківщини”, а цьогоріч до них долучився позафракційний Валентин Сух, обраний за списками “Об’єднання “Самопоміч”.

Де подивитись звіти

Кожен із депутатів має надати звіт про проведений звіт. З 51-го депутата наразі це зробили лише 15. Принаймні на сайті Херсонської міської ради – саме так. Лариса Леонова надала також і презентацію звіту. Презентація також була представлена у Дініса Бердника, але депутат наразі для публікації її не надавав. Цього і не вимагає закон – виключно за бажанням депутата.

Автор: Євгенія Вірлич

Please like & share: