Порядні чиновники і депутати-безхатченки в Херсоні

Вже стартувало е-декларування чиновників та депутатів за 2017-й рік. Перед тим, як вони подадуть дані про свої статки за 2017-й, варто зробити аналіз помилок та цікавинок за 2016-й. А помилок і цікавинок вистачає: в одному лише депутатському корпусі можна знайти чимало депутатів-безхатченків: не живуть панове ніде, судячи з декларацій. Але це лише початок…

Найбільша увага у даному дослідженні приділена депутатам Херсонської міської ради та чиновники-керівники Херсонської міської ради. Відповідно до ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», строк подання декларацій – 1 квітня. Однак, минулоріч, через велику завантаженість серверів було подовжено строк подачі для тих, хто подавав декларації вперше, – до 1 травня.

Порядні чиновники міської ради

Ми вже зазначали, що деякі суб’єкти декларування декларацій не подали: відсутні декларації за 2016-й рік в.о. директора КП «Центр» Шуфляка Володимира ВіталійовичаМакарова Володимира Володимировича – директора МКП «Вихор» – та керівника КП «Міське дорожнє управління» Золотарьова Олександра Миколайовича. Свою декларацію при звільненні та при обійманні нової посади не подала і очільниця Управління комунальної власності Херсонської міської ради Вербицька Аліса Анатоліївна (до 15.05.2017 р. вона була начальником Управління транспортної, дорожньої інфраструктури і зв’язку Херсонської міської ради).

Олексій Заболотний не подав декларацію після призначення його начальником Управління молоді та спорту Херсонської міської ради. До 05 вересня 2017 року він був начальником відділу у даній структурі.

Але в цілому, декларування чиновниками можна оцінити доволі високо: тут дисципліна – на високому рівні. Чого про депутатів не скажеш.

Депутати-безхатченки і зовсім не депутати

Перше, що варто зазначити під час аналізу декларування депутатами Херсонської міської ради, – це декларування в останні дні терміну. Причому здебільшого – подовженого, тобто чимало депутатів подавали декларацію вже у квітні. В цілому, строки дотримали всі, окрім Алли Беліченко: вона подала декларацію 31.05.2017 року.

Також серед найбільш розповсюджених помилок – наступні.

Десятка безхатченків у депутатському корпусі

У багатьох депутатів не зазначено місця проживання. НАЗК роз’яснює, що закон передбачає обов’язок зазначати в декларації усі об’єкти, які належать суб’єкту декларування або члену його сім’ї на праві користування. Такими правами користування можуть бути: оренда, сервітути, право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), право забудови земельної ділянки (суперфіцій), утримання, застава, користування на підставі довіреності, у тому числі генеральної довіреності, інші права, передбачені законом. Якщо зареєстроване місце проживання особи знаходиться в помешканні, право власності яке їй не належить, при реєстрації власник повинен був дати згоду на реєстрацію та проживання цієї особи в зазначеному помешканні, а тому в декларації це помешкання необхідно зазначити у розділі 3 «Об`єкти нерухомості», тип права – право користування у зв’язку з реєстрацією місця проживання. Крім того, у розділі 3 «Об`єкти нерухомості» декларації необхідно зазначати інформацію про об’єкти нерухомості, де фактично проживає суб’єкт декларування, навіть якщо такі об’єкти нерухомого майна не належать на праві власності суб’єкту декларування. Так, депутатами-безхатченками виявились аж цілих 10-ро осіб: Сергій Білоковиленко, Олександр Васильєв, Оксана Д’якова, Дмитро Іванов, Станіслав Лисюк, Олександр Ложичев, Євген Матковський, Євген Назарян, Аркадій Подлєсний та Антон Хмаро. Щодо відсутності зареєстрованих прав на нерухомість Сергія Білоковиленка, Євгена Матковського, Олександра Ложичева та Аркадія Подлєсного ми вже писали в попередніх статтях. Виявляється, що жодної нерухомості не зареєстровано у Євгена Назаряна, Антона Хмаро та Оксани Д’якової. Важко перевірити Дмитра Іванова та Олександра Васильєва – надто великий ризик збігів навіть в рамках одного міста, проте в деклараціях вони жодних квартир чи житлових будинків не зазначають. А у Станіслава Лисюка, який так само не зазначає права власності на нерухомість, за даними Єдиного реєстру прав власності на нерухоме майно, є трикімнатна квартира в Херсоні, де він володіє ¼. Але в декларації про це – ані пари з вуст. Фракція Радикальної партії Олега Ляшка у Херсонській міській раді (чотири особи) у повному складі не задекларувала права власності на нерухомість.

Депутат чи не депутат?

Неправильне зазначення місця роботи суб’єкта декларування – це просто хвороба депутатського корпусу. Звісно, більшість вказали просто своє місце роботи, але закон вимагає зазначити посаду як суб’єкта декларування. Так, Оксана Д’якова подає декларацію не як депутат, а як голова правління ОСББ, хоча останні не є суб’єктами декларування. А от чоловік Оксани Володимирівни – Олександр Д’яков – правильно зазначає свою посаду депутата районної у Херсоні ради. Депутат Євген Назарян так само подає декларацію не як депутат, а як голова ОСББ.  Іван Горланов подає декларацію не в якості депутата, а в якості приватного підприємця. Депутат Станіслав Лисюк зазначає посаду у ТОВ «Смарт-Мерітайм-Груп». У Юрія Марієва в розділі посади зазначено «тимчасово не працюю». Руслан Рубан зазначає посаду директора обласного відділення ПАТ «Промінвестбанк». Сергій Собчук зазначає посаду заступника директора Миколаївського авторемонтного заводу. Ігор Токарев подає щорічну декларацію як ревізор із транспорту (не як депутат), хоча на момент подання вже був заступником директора комунального підприємства «Херсонавтокомунсервіс». Аналогічна історія – у Віталія Урбанського, Єгора Устинова. У випадку останнього – щорічна декларація, декларація після звільнення та декларація кандидата на посаду. Дві декларації – в якості першого заступника директора МКП «Херсонелектротранс», кандидат на посаду – директор цього ж підприємства, хоча жодних призначень не здійснювалось і конкурси не оголошувались: Єгор Устинов з 05.04.2016 року є в.о. директора МКП «Херсонелектротранс». Ірина Ценкер зазначає себе виключно як директора ТОВ. Депутат Шевчук Віктор Аркадійович зазначений просто як керівник, в самій декларації – фізична особа-підприємець. Вячеслав Яременко зазначив себе як економічний радник у ТДВ «Херсонський облрембудтрест».

Отже, 13 депутатів з 54-х подали декларації за 2016-й рік не як суб’єкти декларування, для яких за Законом України «Про корупцію» декларування є обов’язковим. Це дає підстави вважати, що вони взагалі декларацій не подавали в якості депутатів місцевих рад.

Варто зазначити, що цьогоріч депутати Херсонської міської ради вже почали декларування: свої щорічні декларації за 2017-й рік вже опублікували Нелля Голубенко, Артем Кияновський та В’ячеслав Яременко.

Депутати-безхатченки в Херсонській міській раді

Під час підготовки статті було використано інформацію з відкритих джерел даних: youcontrol.com.ua, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Єдиного державного реєстру декларацій, Єдиного державного реєстру  юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Є-data.

Автор: Євгенія Вірлич

Please like & share:
декларації
депутати
Херсонська міська рада
ХМР