disinformation

Сайт Херсонської міської ради перевіряє інформацію… у Вікіпедії

Після того, як стало відомо, що учні 53-ї херсонської школи занедужали після обіду у школі, на Офіційному сайті Херсонської міської ради з’явилась інформація про те, що у школярів діагностовано гострий гастроентерит, переважна кількість випадків якого спричинена ротавірусною інфекцією. Подальший аналіз цього випадку змусить шокуватись навіть тих, хто до багатьох речей був готовий.

Увертюра

Соціальні мережі, а слідом – ЗМІ – 12 квітня 2017 року повідомили про те, що школярам-молодшачкам херсонської школи №53 після обіду у школі стало зле. Вже ввечері з’явилось онлайн-повідомлення директорки фірми-організатора шкільних обідів, депутата Херсонської міської ради Ірини Ценкер, про те, що лікарі підтвердили “їхню думку” про те, що це ротавірусна інфекція – “жахливий сезонний спалах”. Щоправда, здолав цей спалах лише діточок 1 – 4 класів школи №53, які харчуються в окремому харчоблоці.

Ценкер_ротавирус

Наступного дня на Офіційному сайті Херсонської міської ради з’явилось повідомлення про те, що 14 квітня проводитиметься санітарна обробка Херсонської ЗОШ №53, у зв’язку з чим припинено навчальний процес. Станом на 16:30 сьогоднішнього дня (ред. – 13 квітня) зареєстровано 6 випадків госпіталізації до інфекційної лікарні з діагнозом гострий гастроентерит.

Далі – фраза, яка стала каменем спотикання:

Довідка. Гострий гастроентерит – шлунковий вірус (розлад шлунку). У 95% випадках у дітей спричинений ротавірусом. Передається через контакт із забрудненими руками, поверхнями і об’єктами, рідше – через дихальні шляхи.

Горсовет_ротавирус_2

Вікіпедія – наше все!

Мені, як журналісту, громадському діячу і просто небайдужій людині, стало цікаво, звідки працівники відділу громадських зв’язків міської ради взяли інформацію, зазначену у довідці. Мої знання з анатомії та надання першої медичної допомоги підказували, що ці дані далекі від правди. Я зробила відповідний запит до міської ради. У відведений законом строк мені надійшла відповідь, яка спантеличила і змусила переоцінити життя крайніх кількох років. Дивіться – і Ви зрозумієте моє здивування:

інформ запит

По-перше, відповідь надійшла не від міської ради, а від Управління охорони здоров’я, хоча інформацію розмішувала саме міська рада на своєму сайті. Але це навіть краще, адже начальник Управління охорони здоров’я, Світлана Межерицька, зазначила, що не надавала інформації до управління громадських зв’язків щодо причин виникнення гастроентериту. Натомість за словами працівників управління громадських зв’язків, вони цю інформацію взяли… з Вікіпедії!

Принцип “БіБіСі для міськради: Більшість Божевільних Счітают

Отже, інформація, яка з’являється на сайті Херсонської міської ради, цілком може бути взята з ненадійних джерел – саме таким джерелом є Вікіпедія. Будь-хто може зареєструватись там (процедура проста), створювати статті, змінювати їх. На сайті Вікіпедії є привітання “Ласкаво просимо до Вікіпедії, вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен“. Таким чином, управління громадських зв’язків Херсонської міської ради за умов, коли школярі херсонської школи масово занедужали, не поцікавились причинами в Управлінні охорони здоров’я, не взяли коментар у лікарів або начальника управління, не звернулись до депутата Херсонської міської ради і Заслуженого лікаря України Леоніда Ремиги за консультацією стосовно можливих причин виникнення гострого гастроентериту, а просто подивились у Вікіпедію, яку можна щохвилини редагувати на свій розсуд. Можна навіть написати, що причиною гострого гастроентериту є… поганий настрій директора школи. А потім помістити це на Офіційний сайт Херсонської міської ради. Чим гірше за ротавірусну інфекцію?

Звісно, подібний колапс був би смішним, аби мова не йшла про отруєння дітей. А саме за фактом повідомлення ЗМІ про отруєння дітей до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено кримінальну справу під номером 12017230030001429. При цьому, представники міської ради та згадана вище Ірина Ценкер одразу “зачепились” саме за ідею ротавірусної інфекції, що не може не наводити на підозру: чому пані Ірина не хоче вірити в отруєння, зрозуміло (вона – організатор харчування), а от чому їй “підспівує” управління громадських зв’язків Херсонської міської ради, наводить на роздуми…

Отже, Херсонська міська рада вирішила скористатись принципом “БіБіСі – Більшість Божевільних Счітают” – і написала довідкову інформацію, сподіваючись, що ніхто не перевірить. А це – зайвий доказ зухвалого ставлення до містян та гостей міста, що не корелюється зі званням посадової особи органу місцевого самоврядування.

“Вишенька” та тортику

Вікіпедію використовують доволі часто – це один із сайтів із максимальною відвідуваністю у світі. Але він використовується виключно як допоміжне джерело інформації, причому у даному випадку – якісне. Отже, у Вікіпедії цілком можна було віднайти посилання на медичну енциклопедію або довідник, який би надав необхідну інформацію про причини виникнення гострого гастроентериту. Але ж сама стаття, яку редагувати може кожен, в жодному разі не може стати джерелом офіційної інформації.

А знаєте, де “вишенька” на тортику брехливості управління громадських зв’язків Херсонської міської ради? В тому, що подібної інформації немає навіть у Вікіпедії! В українській Вікі є фраза “Більшість випадків захворювання у дітей спричинені ротавірусом“. Подібну інформацію дає і російська Вікі та англійська. Але про які 95% іде мова? Ніде не зазначено про 95%.  До речі, якщо хтось із управління громадських зв’язків захоче змінити інформацію у Вікіпедії і таки дописати улюблені 95%, це може відслідкувати будь-який зареєстрований користувач Вікіпедії.

P.S. Тепер величезне питання до правоохоронних органів і тих, хто контролює інформацію, розміщену на Офіційному сайті Херсонської міської ради, а надто – до тих, хто приймає на роботу “фахівців”, які на сайті міської ради розміщують “довідку” з Вікіпедії: як таке могло статись і хто буде покараний за подібне недбале ставлення до своїх обов’язків та цинічне ставлення до херсонців і гостей міста?

Автор: Євгенія Вірлич

Please like & share:
ірина ценкер
вікіпедія
отруєння
ротавірус
управління громадських зв'язків
школа 53