Урядова програма “Доступні ліки”: особливості і механізми впровадження

1 квітня 2017 року стартувала Урядова програма «Доступні ліки». Пацієнти зможуть отримати ліки від серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу та бронхіальної астми безкоштовно або з незначною доплатою. Мета програми «Доступні ліки» – забезпечити кожного громадянина України необхідними лікарськими засобами, які покращать якість їхнього життя і запобіжать виникненню ускладнень та передчасної смертності. З усіх питань звертайтесь на урядову «гарячу лінію» 15-45.

Про проект

Програма «Доступні ліки» регулюється Постановою Кабінету Міністрів України № 152 від 17 березня 2017 р. «Про забезпечення доступності лікарських засобів», Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21 березня 2017 № 299 «Про внесення змін до Порядку гранично оптово-відпускних цін на лікарські засоби на основі референтних цін», Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21 березня 2017 № 298 «Про затвердження форми Реєстру лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню», Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 25 березня 2017 № 325 «Про затвердження реєстру гранично оптово-відпускних цін на лікарські засоби».

Щороку держава виділяє кошти на закупівлю ліків. Сотні медикаментів, оплачених державою, доступні для лікування хворих. Усі ліки, які ви знайдете в переліках на цьому сайті, куплені за рахунок бюджету та знаходяться на складах у медичних закладах. Офіційна інформація про залишки ліків оновлюється щотижня.

Дана ініціатива направлена на підвищення прозорості та підзвітності закладів системи охорони здоров’я. Реалізації ініціативи стала можливою завдяки співпраці Херсонської ОДА, Департаменту охорони здоров’я Херсонської ОДА з неурядовими організаціями, які працюють у сфері громадського здоров’я, за технічної підтримки ТОВ “Ілайф”.

Для пацієнтів

Робота сервісу регулюється наказом Департаменту охорони здоров’я Херсонської ОДА №33 від 23.01.2017р. в рамках виконання наказу Міністерства охорони здоров’я України від 02 червня 2016 року № 509 «Про здійснення заходів з контролю використання лікарських засобів та медичних виробів, закуплених за бюджетні кошти», з метою забезпечення відкритості і публічності системи державного забезпечення лікарськими засобами та медичними виробами.

З метою підвищення рівня прозорості та підзвітності закладів системи охорони здоров’я, Департаментом охорони здоров’я Херсонської ОДА запущено роботу сайту «Доступні ліки». На сайті розміщено перелік оплачених державою медикаментів, що наявні у лікарнях Херсонської області та мають видаватися в лікарнях безкоштовно. Якщо лікар відмовляється видавати вам ліки, наявні в переліку на сайті, зверніться зі скаргою до Департаменту охорони здоров’я Херсонської ОДА за номером гарячої лінії 0552-42-30-31 з 9:00 до 17:00.

Джерело: Сайт “Доступні ліки”

Додатково Ви можете завантажити:

1. Відеоролик про програму “Доступні ліки”: https://youtu.be/JjFPhjgJnMI

2. Реєстр лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню: dn_20170414_436_dod.pdf

3. Адреси аптек, що беруть участь у програмі “Доступні ліки”:

– Карта: https://goo.gl/dCEMCw (оновлюється)

– Таблиці: https://goo.gl/4BD36A (оновлюються)

4. Інформація для лікарів: https://goo.gl/lG6NRM

5. Правильно виписаний рецепт: https://goo.gl/OmElwC

6. Зразок наклейки для аптеки, що бере участь у програмі: https://goo.gl/2KaRpp

7. Плакати для друку: https://goo.gl/g32X5h

8. Постанова КМУ: http://www.kmu.gov.ua/control/uk/cardnpd?docid=249827185

9. Накази МОЗ України: http://moz.gov.ua/ua/portal/pre_20170325_a.html

10. Зразок примірного договору: http://moz.gov.ua/ua/portal/dn_20170325_326

Які МНН (міжнародна непатентована назва (діюча речовина)) входять до програми реімбурсації?

СЕРЦЕВО-СУДИННІ ЗАХВОРЮВАННЯ:

Аміодарон (Amiodarone)

Амлодипін (Amlodipine)

Атенолол (Atenolol)

Верапаміл (Verapamil)

Гідрохлортіазид (Hydrochlorothiazide)

Спіронолактон (Spironolactone)

Фуросемід (Furosemide)

Дигоксин (Digoxin)

Еналаприл (Enalapril)

Ізосорбіду динітрат (Isosorbide dinitrate)

Карведілол (Carvedilol)

Клопідогрель (Clopidogrel)

Метопролол (Metoprolol)

Нітрогліцерин (Glyceryl trinitrate)

Симвастатин (Simvastatin)

Бісопролол (Bisoprolol)

БРОНХІАЛЬНА АСТМА:

Беклометазон (Beclometasone)

Будесонід (Budesonide)

Сальбутамол (Salbutamol)

ДІАБЕТ ІІ ТИПУ:

Метформін (Metformin)

Гліклазид (Gliclazide)

Ця та інша корисна інформація стосовно програми – на офіційному сайті МОЗ

Якщо місцева влада не використала кошти за програмою «Доступні ліки», їх віддадуть іншим

 

Наразі майже 6 тисяч аптек долучилися до урядової програми «Доступні ліки», за якою громадяни можуть безкоштовно чи з незначною доплатою отримати ліки за рецептом від лікаря від серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу чи бронхіальної астми, що входять до програми. Аптеки на добровільних умовах укладають договір з розпорядником коштів — місцевими органами влади — для участі у програмі «Доступні ліки». Аптечний заклад, який уклав договір про відшкодування вартості лікарських засобів з місцевим органом влади, — є учасником програми. Кількість аптек, що беруть участь у програмі в конкретному регіоні, значною мірою залежить від активності місцевих органів влади та їх прагнення залучати фармацевтів до співпраці. Як зазначають у МОЗ, існує позитивна динаміка щодо використання коштів, виділених на програму. Загалом аптеки вже відпустили ліки за 1,4 мільйонами рецептів та отримали відшкодування у розмірі 67 мільйонів гривень, тобто 13,5% від загальної суми виділених на програму коштів. Заступник міністра охорони здоров’я Роман Ілик зазначив: «Якщо певні райони міста не справляються та не використовують виділені їм на програму кошти, то обласні муніципалітети можуть перерозподілити ці кошти. Крім того у вересні кошти тих областей, у яких програма не працюватиме на належному рівні, будуть передані у бюджет регіонів, які справляються з реалізацією програми найкраще».

Джерело: Інтернет-видання “Головбух-бюджет”

Please like & share:
доступні ліки
урядова програма