В Херсоні може нарешті з’явитись громадський бюджет

Проект Положення про громадський бюджет (бюджет участі) м. Херсона знову подано для затвердження на пленарному засіданні сесії Херсонської міської ради. Питання під номером 37 в разі його ухвалення може сприяти нарешті повноцінній участі громади міста в його облаштуванні.

Що таке громадський бюджет?

Бюджет участі (громадський бюджет, бюджет міських ініціатив) – це частина коштів міського бюджету, щодо якої мешканці міста самостійно обирають на що їх витрачати шляхом голосування, результати якого мають пряму дію, незалежно від волі чиновників та депутатів. Наразі низка українських міст вже має сталу практику громадських бюджетів: одними з перших були Львів та Чернігів. Наразі кількість міст де впроваджується громадський бюджет, стає дедалі більшою. Діє подібний проект у сусідніх з Херсоном Миколаєві та Новій Каховці.

Ось так виглядає, наприклад, платформа громадського бюджету Львова: https://lviv.pb.org.ua/

Аналогічний проект Києва: https://gb.kyivcity.gov.ua/

Нова Каховка: https://kakhovka.pb.org.ua/

Таким чином, за допомогою громадського бюджету активна громада міста може створити те, що не під силу розпорядникам бюджетних коштів. Нові креативні ідеї облаштування простору, культурні заходи і багато іншого – усе це передбачає саме громадський бюджет. Ніхто, окрім громади, яка наповнює бюджет міста податками, не знає краще, як ними розпорядитись. До цього розуміння приходять потроху всі міста України – і результати просто вражають!

Громадський бюджет – це чудова нагода дати можливість реалізувати ідеї, корисні для всього міста. Голосувати, обирати і безпосередньо виконувати проекти буде саме громада – за кошти міського бюджету. Така система упевнено працює в єропейських країнах – зарекомендувала вона себе у кращому вимірі і в Україні.

За рахунок коштів громадського бюджету (бюджету участі) фінансуються проекти членів територіальної громади міста Херсона, реалізація яких можлива протягом одного бюджетного року.

У випадку, якщо реалізація проекту передбачає використання земельної ділянки, приміщення чи об’єкта, вони повинні належати до комунальної власності.

Вартість проекту, який фінансуватиметься за рахунок коштів громадського бюджету, не повинна перевищувати 1 млн грн.

Сесія Херсонської міської ради щороку може визначати пріоритетні напрямки для фінансування проектних пропозицій у рамках громадського бюджету.

Важлива складова проекту рішення – це прозорість коштів громадського бюджету.

Порядок реалізації громадського бюджету передбачає наступні етапи:

  • оголошення конкурсу проектних пропозицій;
  • подання проектних пропозицій;
  • публікація проектних пропозицій в електронній системі;
  • збір голосів підтримки за проектні пропозиції;
  • проведення публічного обговорення проектних пропозицій;
  • проведення експертизи і доопрацювання;
  • ознайомлення з проектами, прийнятими до голосування;
  • голосування за проекти;
  • прийняття рішення про проекти-переможці та визначення відповідальних за їхню реалізацію;
  • реалізація проектів-переможців (включення до відповідних програм та бюджету );
  • звітування та оцінка результатів реалізації проектів.

Для більш наочного ознайомлення варто подивитись наступне відео колег з інших міст, яке якомога краще демонструє переваги бюджету участі:

Please like & share:
бюджет участі
громадський бюджет