Нагодуйте школяра!

Скільки батькам потрібно коштів для того, аби дитина не залишилася голодною? З огляду на ситуацію в Україні, зараз багатьох хвилює це питання.

З 1 січня починають діяти зміни, внесені до постанови Кабінету Міністрів України  «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах», де враховано і зміни в організації харчування дітей у навчальних закладах. Тепер, так як ціни на продукти підвищились, оплата дитячого харчування зросте відповідно. Наскільки? – ми поцікавилися в міському управлінні освіти.

Діти, які навчаються у молодших класах, харчуються безкоштовно протягом урочних годин. А обіди для дітей, які відвідують групу продовженого дня, батьки уже купують.

Учні середньої та старшої школи мають право харчуватися за бажанням. Тобто, якщо дитина хоче, можна замовити комплексний обід – перше, друге та компот або чай.

Оплата обіду для дітей молодших класів (від 6 до 10 років) складає 6,20 грн.,  а до підвищення – 5 грн. Оплата обіду для дітей від 10 років і старше без націнки – 7.38 грн, а була близько 6 грн. Тобто, оплата на харчування змінилася не значно, всього на 1,5-2 грн.

Вище приведені цифри без націнки. Однак, діти, які харчуються, оплачують із націнкою, що встановлює постачальник продукції.

А хто буде постачати продукцію визначають під час проведення спеціальних тендерів. Головним управлінням статистики надається грошова норма, в межах якої постачальники і встановлюють ціни. І підприємець, який встановлює мінімальну ціну, без великої надбавки, виграє цей тендер, – пояснюють в управлінні.

Діти оплачують не за продукти, а за їжу, яку їм подають. У деяких школах є кухні, на яких готують гарячі обіди. А до деяких доставляють уже приготовані страви. Але у всіх школах Херсона діти забезпечені гарячими обідами.

Що стосується дітей із вадами, дітей із малозабезпечених сімей та дітей-переселенців з Криму, Луганська, Донецька, то всі вони харчуються у школах безкоштовно. Не важливо у молодших чи середніх класах навчається школяр – він має повне право на безкоштовний гарячий обід.

У результаті опитування серед батьків різних шкіл, з’ясувалося, що діти молодших класів харчуються безкоштовно, а ті, які відвідують групу продовженого дня, платять за після урочні обіди по 200 грн. на місяць.
Діти ж, які навчаються в середній та старшій школі, можуть харчуватися в середньому за такими цінами: перше, хліб та компот – 4 грн. друге, чай, салат, булка – приблизно 8 грн;

комплексний обід (перше, друге, третє) – 10-11 грн. Принаймні, такі цифри нам надали в одній із херсонських шкіл.

Тобто, порівнюючи з попереднім роком, ціни змінилися на кілька гривень. Спричинено це в основному подорожчанням продуктів харчування.

Раціон харчування школярів не змінився. Він складається залежно від сезону – літньо-осінній та зимово-весняний. Адже восени є можливість споживати свіжі овочі та фрукти, а взимку частіше їдять консервації.

Взагалі, до раціону входять молочні продукти, овочі, м’ясо, риба, каші, макарони, яйця, соки, компоти. Тобто вся їжа, яка містить в собі вітаміни, необхідні для розвитку дитини. Нові ж страви або продукти можна включити до асортименту тільки за умови отримання позитивного висновку Міністерства охорони здоров’я України.

Харчування дітей у школах організовано відповідно до перспективного (двотижневого) меню, яке складають фахівці з урахуванням потреб дитячого організму і калорійності продуктів та затверджують працівники міського управління держсанепідемслужби у Херсонській області.

До навчальних закладів продукти харчування і продовольча сировина повинні надходити із супровідними документами, що свідчать про їх якість та походження. Продукти повинні не виходити за терміни придатності, бути придатними до споживання, безпечними, правильно маркованими.

Їжа у шкільному буфеті не повинна містити таких добавок, як кетчуп або майонез. Можна готувати тільки на натуральній томатній пасті. Також не можна жарене. Пиріжки продають печені у духовці. Заборонено готувати страви із м’яса та яєць водоплавної птиці, м’ясо, яке не пройшло ветеринарний контроль, м’ясних обрізків, субпродуктів (діафрагма, кров, легені, нирки, голови), за винятком печінки та язика. Також до ряду недозволених продуктів входять: жирна свинина, свинячі баки, річкова чи копчена риба, гриби, соуси, перець, вироби у фритюрі, чіпси, вироби швидкого приготування, газові напої, квас, натуральна кава, кремові вироби, вершково-рослинні масла з додаванням будь-якої сировини.

Однак, відвідавши кілька навчальних закладів міста, ми переконалися, що попри заборону, там таки продають «газировку» та вироби з кремом.

За словами головного спеціаліста відділу з питань виховної роботи Херсонського міського управління освіти Олександри Потук, питання про вжиття додаткових організаційно-контролюючих заходів в освітніх закладах міста з організації харчування учнів та дотримання необхідних санітарно-гігієнічних вимог розглядають на нарадах керівників загальноосвітніх закладів, заступників директорів з виховної роботи, керівників підприємств, які забезпечують організацію харчування дітей у навчальних закладах. Всі вони і несуть відповідальність за якість їжі, яку споживають школярі.

Протягом року керівники загальноосвітніх закладів ведуть роботу зі створення відповідних умов для організації харчування дітей. Перш за все, призначають відповідального за організацію харчування з числа педагогічного складу – частіше всього це заступник директора. Також затверджують режим і графік харчування, розподіляють за класами місця в обідній залі для зручного прийому їжі. Адміністрація школи слідкує за тим, щоб у обідній залі вивішували меню, об’єми порцій. Також там повинна бути книга відгуків і побажань.

  • Їжу на якість постійно перевіряють прокуратура, СЕС, представники ветеринарної медицини, управління споживчого ринку. Крім того, в кожній школі є бракеражні комісії готової та сирої продукції та громадська комісія з якості харчування з числа батьків, учнівського самоврядування і педагогічного колективу школи. Всі вони оберігають наших дітей від захворювань та харчових отруєнь, перевіряють продукти на якість, слідкують за тим, щоб діти вживали лише корисну їжу. Забезпечення належної організації харчування у загальноосвітніх навчальних закладах міста постійно контролюють працівники управління освіти Херсонської міської ради, – запевнила Олександра Потук.

Альона Мовчан

Please like & share:
Новини міста