День народження Кобзаря: як святкували в Херсоні та в окупованому Криму

Двісті п’ята річниця від дня народження Тараса Шевченка – це особливе свято для кожного українця. Тим більше, коли йдеться про період війни та окупації. Жодне військове протистояння в Україні у новій історії не тривало довше, ніж наразі. А в незалежній Україні до 2014 року не було поняття війни та окупації. Як святкували день народження Кобзаря у Херсоні та в окупованому нині Криму — короткий репортаж далі.

Перші особи міста та області, а також просто небайдужі херсонці зібрались сьогодні вранці поблизу погруддя Тараса Шевченка для вшанування пам’яті Генія. Улюблені вірші могли декламувати у вільний мікрофон усі бажаючи. Після урочистостей вже за приємною традицією всі разом заспівали “Реве та стогне Дніпр широкий”.

Фото з офіційного сайту Херсонської обласної ради

Фото з офіційного сайту Херсонської обласної ради

Святкування в Херсоні – це традиційно і безпечно. Більш того, дивно, якщо б їх не було. А от у тимчасово окупованому Криму святкувати річницю народження Кобзаря може бути небезпечним. Проте і під загрозою переслідувань з боку окупаційної влади кримчани покладали квіти до пам’ятників Тарасу Григоровичу. Далі – фото без зазначення авторства з міркувань безпеки авторів.

9 березня 2014 року став одним із найгарячіших днів супротиву кримчан проти захоплення півострову Росією. Кримська правозахисна група зазначає: “У цей день окупантами були викрадені організатори руху “Євромайдан-Крим” Андрій Щекун та Анатолій Ковальский. 9 березня 2015 року були затримані активісти (Вельдар Шукурджиєв, Олександр Кравченко та інші), які вийшли з українськими прапорами. 9 березня 2016 року російська адміністрація взагалі заборонила проводити мирну акцію. Більш того, в багатьох містах Криму окупаційна влада навіть забороняє покладати квіти до пам’ятників Тарасу Шевченку”.

Як повідомляє Прокуратура АР Крим, значна кількість активістів проукраїнського руху 5 років тому, відстоюючи територіальну цілісність України опинилися один на один з незаконно організованою, озброєною групою осіб під назвою «Самооборона Криму», яка була створена за безпосередньою участю представників країни-окупанта.

Отже, святкування дня народження Тараса Шевченка, вшанування його пам’яті – це шана видатному Митцеві, борцеві за свободу українців, шана, прояв якої наразі може бути небезпечним в окупованих територіях України. Тим не менш, солідарність українців виявляється саме в такі пам’ятні дні.

Хай живе та прославляється у віках слово Кобзареве!

Please like & share: