День Соборності України

Щороку в Україні 22 січня святкують річницю проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки1919 року. Офіційним святом ця дата стала у 1999 році.

Святкування відбувається у відповідності до Указу Президента «Про День соборності України» від 21 січня 1999 року №42/99 «…враховуючи велике політичне та історичне значення об’єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки для утворення єдиної (соборної) української держави…».

Протягом певного часу – з 30 грудня 2011 року – на офіційному рівні свято скасували і натомість встановили просто День Соборності та Свободи України, однак, 13 листопада 2014 року у відповідності до Указу резидента України Петра Порошенка свято було відновлено.

Традиційним для Дня Соборності є створення ланцюгів єднання. Перший такий був створений 1990 року. 21 січня 1990 р. патріотичні сили організували «живий ланцюг» між Києвом, Львовом та Івано-Франківськом як символ духовної єдності людей східних і західних земель України. Основне русло ланцюга починалося в Стрию, де сходилися два відроги: один, невеликий, — із закарпатського напрямку, а другий тягнувся від Івано-Франківська. Зі Стрия живий шерег прямував до Львова, звідти — до Тернополя. Далі маршрут проходив через Рівне, Житомир — і до Софійської площі в Києві. За різними оцінками, участь в акції взяли від 0,5 до 3 мільйонів українців.

Згодом ця традиція майже зникла, але відродилась на початку ХХІ століття. В кінці 2000-х рр. почали відроджувати традицію створення «живих ланцюгів», що символізують єдність українського народу. В 2008 — 2011 роках у Києві такі «ланцюги» утворювали на мосту Патона. Таким чином символічно об’єднували правий та лівий береги Дніпра. Основним організатором цієї акції виступало Братство козацького бойового звичаю «Спас». Найбільшого розмаху акція досягла 2011 року, коли на міст Патона прийшло понад 1000 учасників. Того року до організації акції долучилися такі громадські організації як Відсіч, Молода просвіта, Національний альянс, Молодіжний націоналістичний конгрес, студентський туристичний клуб «Скіфи» КНЕУ. 22 січня 2011 р. «живий ланцюг» утворено у понад 20 містах України. Так, у Львові близько п’яти тисяч осіб утворили «живий ланцюг» від пам’ятника Тарасу Шевченку до пам’ятника Степану Бандері.

Традиція створення “живих ланцюгів” чималого поширення в Херсоні набула з 2014 року – із початком Революції Гідності. Загострення ситуації в Криму та на Донбасі, загибель військових, добровольців і мирних людей на війні, зростання і зміцнення сили волонтерського руху об’єднало херсонців і традиція створення “живих ланцюгів” на Антонівському мості вкорінилась.

Сьогодні о 9.45 патріоти України виїхали для створення “живого ланцюга”, або ланцюга єдності, який об’єднав патріотичні сили міста та пересічних городян, які щиро люблять Україну і свій український Херсон. До свята також заплановані офіційні заходи.

“Херсонський Вісник” вітає усіх зі святом Дня Соборності України і бажає сил і наснаги в боротьбі за свободу і незалежність України, мирного українського неба, єдності і соборності в мирній Україні!

Фото – Юлії Соломахіної (джерело – соціальні мережі).

16195101_1389929214391922_1376956878081121918_n

Please like & share:
День Соборності
День Соборності України