Новий рік без феєрверків?

З наближенням новорічних свят збільшується попит не тільки на ялинки та святкові атрибути, але й на піротехнічну продукцію. На жаль, чимало херсонців, не замислюючись, купують цей товар на… вуличних лотках.

Піротехніка, яка там продається, немає дозвільних документів, сертифікатів якості. Товар мокне під дощем, снігом і одному Богу відомо, як така салютна коробка «вистрілить» і чи не закінчиться святкування Нового року викликом «швидкої допомоги».

Тому в Херсоні посилено контроль за обігом піротехнічних виробів – міський голова Володимир Миколаєнко підписав розпорядження про посилення контролю за реалізацією піротехнічних виробів на території Херсона.

Так, згідно розпорядження «Про затвердження правил торгівлі на ринках», яке за іронією долі має «гарячий» номер 666, директори ринків та ринкових містечок, незалежно від форми власності, повинні контролювати заборону реалізації піротехнічних побутових виробів на території ринків та ринкових містечок. Виконання цього рішення здійснює управління споживчого ринку Херсонської міської ради. Херсонському відділу поліції головного управління Національної поліції в Херсонській області рекомендовано посилити контроль за обігом побутових піротехнічних виробів на території міста у період новорічних та різдвяних свят.

Порушники, які не санкціоновано торгуватимуть піротехнічними виробами, будуть притягнуті до відповідальності, передбаченої Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Але, не дивлячись на ці всі серйозні заходи, кожен рік ми бачимо однакову картину: наше місто «утикано» лотками, з яких йде жвава торгівля салютами та феєрверками. Питання «чому так?» слід віднести, напевно, до риторичного…

Між іншим, в останній час у соціальних мережах розповсюджується заклик до українців не купувати феєрверки і не запускати їх в період новорічних свят. Інтернет-користувачі мотивують це тим, що «зараз не час святкувати», а гроші на феєрверк краще «послати армії».

Така ініціатива – «палиця з двома кінцями». «У мене є всі необхідні ліцензії для цього бізнеса, – розказує підприємець Сергій, який продає піротехнічні вироби майже 10 років. – Уся піротехніка зберігається в належних умовах, дітям та підліткам я нічого не продаю, кажу, щоб приходили з батьками. Вважаю, що техніка безпеки – понад усе! Тому я завжди кожному покупцю детально пояснюю, як користуватися піротехнікою, та ще й даю листок-пам’ятку». Сергій додає, що сплачує усі необхідні податки; раніш він регулярно перераховував грошові суми волонтерам і пораненим, але зараз не може цього робити, бо «майже немає торгівлі, тому що в останній рік у місті діє заборона на використання піротехнічних виробів».

Дійсно, виконавчий комітет Херсонської міської ради прийняв рішення №219 від 29.08.2014 «Про заборону застосування піротехнічних виробів на території міста». Здавалося б, зроблено це з благих намірів: «…зважаючи на постійну небезпеку відкритої, оголошеної агресії проти України, загрози проведення терактів, частого оголошення жалоби за загиблими в антитерористичній операції українцями, для забезпечення сприятливих умов для реабілітації та лікування осіб, які брали участь в антитерористичній операції, поліпшення психологічного стану мешканців міста…».

Але що ж робити підприємцям, які здійснювали торгівлю піротехнікою, надавали робочі місця, платили податки в бюджет міста, робили усі необхідні відрахування? Ще одне риторичне питання.

До речі, цікаво, що потім в пункт 1 цього рішення були внесені зміни типу «заборонити, але дозволити», тобто застосування піротехнічних виробів заборонити «за винятком таких святкових днів: 24 серпня (День Незалежності України), 9 травня (День Перемоги над нацизмом в Європі), День міста і виключно на замовлення органів місцевого самоврядування»!

Якщо ви, незважаючи ні на що, бажаєте зустріти Новий рік під «кольоровим небом» пам’ятайте, насамперед, про безпеку. Купуйте продукцію в спеціалізованих відділах магазинів, де продавці несуть відповідальність за якість товару. Уся сертифікаційна піротехнічна продукція має обов’язкову інструкцію, в якій вказані назва заводу виробника, дата виготовлення, термін зберігання і правила користування.

Нагадаємо основні правила безпеки з піротехнічними виробами.
Категорично забороняється:
1. Розбирати піротехнічні вироби.
2. Запускати їх з рук (крім хлопавок).
3. Нахилятися над виробом під час запуску.
4. Знаходитися після підпалу вогнепровідного шнуру у небезпечній зоні.
5. Направляти або кидати піротехнічний виріб у бік людей або тварин.
6. Кидати приведені в дію побутові піротехнічні вироби під ноги перехожих з вікон та балконів, здійснювати феєрверки з дахів будинків та проводити інші дії, від яких можуть постраждати люди або майно.
7. Носити підготовлені до запуску піротехнічні вироби у кишенях одягу.
8. Запускати піротехнічні вироби з видимими механічними пошкодженнями.
9. Залишати побутові піротехнічні вироби без догляду, з безконтрольним доступом до них неповнолітніх дітей.
10. Використовувати побутові піротехнічні вироби особам, які знаходяться у нетверезому стані.
11. Використовувати піротехнічні вироби, що створюють світлові та шумові ефекти, на відстані ближче 100 метрів від лікарень, церков, дитячих установ, шкіл, будинків пристарілих та інших громадських споруд та будинків.
12. Проводити запуск виробів при сильному вітрі.

І велике прохання до всіх піротехніків-любителів! Нехай наше прекрасне місто буде чистим в перший день нового року – після отриманої від запуску феєрверків радості не залишайте використані коробки, обгортковий папір на проїжджій частині та тротуарах.

З наступаючим Новим роком та Різдвом Христовим!

Ольга Самойленко
Please like & share:
заборона
Новий Рік
продаж
феєрверкі
Херсон