Хто займається реабілітацією воїнів АТО в Херсоні

Вже майже чотири роки триває військовий конфлікт в Україні – неоголошена війна, яка офіційно має назву «антитерористична операція». За цей час, за словами першого заступника Голови Верховної Ради України Ірини Геращенко, загинули 2378 військовослужбовців Збройних сил України. Загальна кількість загиблих військових вже наближається до 3 тис. осіб: рік тому Міноборони повідомляло про 2629 загиблих воїнів, з яких 2220 військовослужбовці Збройних сил України, інші загиблі – з лав Національної гвардії, МВС, Держприкордонслужби, СБУ, Державної служби з надзвичайних ситуацій. За цей самий час 9 453 особи отримали поранення з них 7 664 осіб – військовослужбовці Збройних сил України. Це дані річної давнини, отже, сьогоднішні дані, скоріш за все, вже перейшли позначку 10 тисяч осіб. Оперативні дані важко оцінювати, адже за чотири роки певні воїни, у тому числі поранені, встигли відновити сили та повернутись до зони АТО.

Реабілітація воїнів АТО – це аспект діяльності медиків, який в Україні, на жаль, не був поширений за років незалежності. Це логічно: за років незалежності Україна не брала участі у збройних конфліктах і не мала їх на своїй території. Після початку збройного конфлікту чимало медичних закладів мали перепрофілюватись, відкрити нові відділення та навчити своїх фахівців аспектам роботи з воїнами АТО, які отримали поранення або просто повернулись із зони конфлікту. Справа у тому, що навіть просто перебування у зоні проведення АТО накладає свій відбиток на поведінку та світосприйняття людини – отже, людина обов’язково потребує реабілітації.

Херсон не став виключенням серед обласних центрів, кожен з яких по черзі відкривав відділення та окремі клініки для реабілітації воїнів АТО. Наразі в Херсоні є принаймні два медичні заклади, які спеціалізуються на допомозі в реабілітації воїнів АТО: комунальний заклад Херсонський обласний госпіталь інвалідів та ветеранів війни і діагностично-лікувальний центр для учасників АТО. За даними госпіталю інвалідів, статистика лікування останніх років наступна:

реаб_3 реаб_1 реаб_2

Якщо до 2014 року основну кількість пацієнтів складали ветерани похилого віку, які брали участь у війні 1941 – 1945 рр., то з 2014 року до них додались і воїни АТО.

Оцінюючи чисельність ветеранів війни у Херсонській області, можна побачити, що кількість учасників війни значно скоротилась з 2013 року, але зросла кількість учасників бойових дій: чітко з початку АТО. Майже незмінною є кількість інвалідів війни та прирівнених за пільгами. Це демонструє наступний графік:

реаб_4

Отже, госпіталь інвалідів та ветеранів війни доволі активно займається реабілітацією воїнів АТО. Також госпіталь підтримує програму з надання психологічної допомоги військовослужбовцям частин, що знаходяться на території області. Так само, реабілітаційні заходи для воїнів АТО у Херсоні та Херсонській області здійснюють у клініках та лікарнях загального профілю. Згаданий вище реабілітаційний центр, який створили для своїх побратимів воїни АТО, також надає ряд безкоштовних реабілітаційних послуг для воїнів АТО.

Але в Херсоні виникла ситуація, за якої воїнам АТО в реабілітації допомагають волонтери: возять своїм коштом до клінік Одеси та Києва, шукають реабілітаційні центри. Нам вдалось поговорити із кількома волонтерами та воїнами, які проходили реабілітацію. Виявилось кілька цікавих закономірностей, про які говорили майже всі:

  1. Воїни, які прибувають з зони АТО, здебільшого не орієнтуються у мирному Херсоні. Їм конче необхідна підтримка близьких та рідних, які мають скерувати у потрібному напрямку. «Якби Ви знали, як важко змусити військового лікуватись, – ділиться враженнями один із воїнів АТО. – Ми ж сприймаємо це здебільшого не як реабілітацію, а як лікування, хоча це різні речі, які, втім, можна і поєднати». В результаті, чимало людей, які потребують реабілітації, просто звертаються до знайомих волонтерів – вони їх знають, тому що тримають зв’язок, перебуваючи в зоні АТО. Волонтери не відмовляють і допомагають, підшукуючи кращий варіант. Не завжди цей варіант знаходиться саме в Херсоні.
  2. Інформаційне забезпечення стосовно місць реабілітації в Херсоні – не на найвищому рівні. Для того, аби знайти інформацію, її необхідно добре пошукати. «Якщо Ви порівняєте зі Львовом чи Одесою, – ділиться з нами волонтерка, – то там інформацію щодо реабілітації воїнів АТО можна віднайти швидше: борди, флайєри, – все, що завгодно. В Києві – так само. В Херсоні – значно менше. У нас чимало патріотичних бордів – і це чудово. А от інформації стосовно реабілітації воїнів – замало». Дійсно, ми проаналізували інформацію візуальної та аудіореклами у центрі міста, на авто- та залізничному вокзалі (місця, де люди опиняються одразу після прибуття до міста) – її майже немає. В достатній кількості її в міській та обласній радах, центрах соціальних служб, центрі зайнятості та інших державних установах. «Проте до державних установ воїни АТО прямують не завжди одразу, – коментує волонтерка. – Ми з друзями сходились на думці, що інформація про можливість реабілітації має бути вже на вокзалах, на зупинках неподалік вокзалів, у центрі міста – аби не потрібно було її навмисне шукати, щоб знайти».
  3. Третя особливість – це специфіка закладів. Наприклад, у Херсоні можна зробити безкоштовне УЗД для воїнів АТО та ряд інших процедур, здати певні аналізи, пройти якісне лікування за кількох напрямків, проте не всіх. Наприклад, офтальмологічні та отоларінгологічні (ЛОР) відділення не завжди можуть надати весь перелік медичних послуг. «Ми кілька разів возили воїнів АТО на реабілітацію зору до Одеси, – продовжує волонтерка, – слух після контузії відновлювали в Києві. В Херсоні дуже непогані діагности, проте не завжди є весь спектр лікувальних послуг. До речі, новий реабілітаційний центр наразі анонсував чимало корисних і навіть безкоштовних процедур. Сподіваюсь, це значно полегшить справу волонтерів та самих воїнів, адже кошти на подорожі до інших міст ми збираємо всім миром».

Отже, в тому, що херсонські волонтери забезпечують воїнам АТО лікування в інших містах, щонайменше дві причини: 1) недостатнє інформаційне забезпечення; 2) нестача спеціалізованих відділень для лікування певних захворювань. Жоден із опитаних волонтерів чи воїнів АТО не скаржився на хабарництво та побори в херсонській медицині стосовно реабілітації воїнів АТО. Відгуки в цілому доволі позитивні. Центр допомоги учасникам АТО, який працює при Херсонській ОДА, надає оперативну інформацію щодо можливостей реабілітації. Отже, за максимального поширення цієї інформації, скоріш за все, ситуація дещо спроститься, а в Херсоні нарешті буде впорядковано інформацію стосовно реабілітації воїнів АТО.

Автор: Євгенія Вірлич

Проект здійснюється за фінансової підтримки Уряду Канади через Міністерство міжнародних справ Канади

canada-logo

Please like & share:
АТО
воїни
госпіталь інвалідів
реабілітація