Смерть викладача у гімназії №1: нещасний випадок чи злочин?

На цьому фото – молодий, але вже досвідчений фахівець, викладач Херсонського академічного ліцею Максим Мамренко та депутат Херсонської міської ради Ольга Маренчук, які 4 травня отримали дипломи магістрів у Академії неперервної освіти в Херсоні. Усміхнені обличчя проте важко назвати щасливими, адже вручення дипломів з урочистого заходу перетворилось на скорботне. Максим дуже мріяв про цей диплом, як і його мама Наталя Мамренко. На цьому фото він мав бути поряд із нею, проте 18 березня вона пішла з життя після трагічного і невимовно зухвалого випадку у гімназії №1, де пропрацювала протягом багатьох років.

Про трагічну смерть викладача Херсонської гімназії № 1 за адресою м. Херсон, вул.. Святих Кирила та Мефодія 17б, писали чимало видань, проте магічним чином усе написане лишилось майже без уваги: усі чули, усі співчувають. Проте на прохання сина загиблої – саме загиблої! – вчительки допомогти покарати усіх винних у трагедії відгукнулись одиниці, а сама трагедія замовчується.

Конфлікт між учнями, повідомляє “Любимый Херсон”, завершився тим, що шостикласникові однолітки зіпсували дорогий мобільний телефон – облили водою. Батьки, прийшовши з’ясовувати стосунки з вчителькою, яка не вберегла дорогий гаджет, долучили до розборок адміністрацію, перейшли в крик. У результаті у педагога з 26-річним стажем стався інсульт – за два дні жінка померла у лікарні.

Максим після нещасного випадку описав події того трагічного дня, коли Наталі Василівні стало зле:

“За розкладом у моєї мами повинно було бути 6 уроків поспіль з першого. Після першого уроку до школи прийшли батьки учня 6-В класу Радіона Макарочкіна-Береста: мати – Альона Миколаївна Макарочкіна-Берест і його тітка – Щебетовська Наталія Олександрівна з метою розібратися в інциденті що стався напередодні 15 березня 2017 року з його телефоном на уроці фізкультури.

Наталю Василівну викликали як класного керівника 6-В класу до учительської о 9 год. 30 хв. Під час сварки в учительській були присутні в.о. директора школи Войтович Людмила Володимирівна, заступники директора Равкіна Олена Ігорівна, Задніпряна Катерина Сергіївна, психолог Окуневич Тетяна Олександрівна, соціальний педагог Зелінська Олена Сергіївна; мати і тітка учня 6-В класу Радіона Макарочкіна-Береста і класний керівник 6-В класу моя мама Мамренко Наталя Василівна. Ця сварка і суперечка між адміністрацією, батьками і класним керівником тривала близько однієї години. Все це відбувалося під час навчально-виховного процесу, який був зірваний в результаті цього конфлікту. В цей час у мамі були уроки, але її не відпускали, за що вона хвилювалася, бо діти були без нагляду.

Під час сварки моїй мамі стало погано, вона сиділа взявшись руками за голову, але ніхто із присутніх членів адміністрації не звернув на це уваги і не викликав медсестру або швидку допомогу. Сварка припинилася о 10 год. 20 хв. Коли батьки Радіона пішли з гімназії. Моя мама Наталя Василівна не змогла вийти з учительської і піти на свій 3 урок, бо їй стало зле. Вона не змогла піднятися з місця в учительській, її самопочуття погіршувалося.

Медсестри в школі не було. Директорка Устинова Наталія Валентинівна була відсутня, перебувала за кордоном. Заступник директора Задніпряна Катерина Сергіївна викликала швидку допомогу. Надати первинну медичну допомогу моїй мамі в гімназії було нікому. Коли приїхала швидка у моєї мами констатували інсульт і забрали до КЗ «Херсонська міська клінічна лікарня ім.. Є.Є. Карабелеша» за адресою м. Херсон, вул. Ушакова 22/1.

Після двох діб проведених у реанімації клінічної лікарні моя мама Мамренко Наталя Василівна померла не прийшовши у свідомість 18 березня 2017 року о 10 годині ранку.

Моя мама пропрацювала 26 років у Херсонській загальноосвітній школі № 1 Херсонської міської ради (нині Херсонська гімназія № 1), виховала декілька поколінь учнів”.

Але на цьому трагедія не завершилась, адже Максим додає:

“…На даний час адміністрація гімназії намагається приховати цей кричущий випадок. 16 березня 2017 року, коли я і моя сестра перебували в гімназії і намагалися з’ясувати обставини цієї трагедії, секретар при свідках намагалася відкупитися від нашої родини і зам’яти цю справу, пропонуючи нам гроші, на що категорично отримала мою відмову”.

Дійсно, після кількох статей та перепостів у виданнях інформація майже зникла зі ЗМІ. Тим часом, процес іде, але повільно – у рамках бюрократичних перепон. Максим Мамренко написав кілька запитів до міського управління освіти, Херсонської міської ради та Головного управілння держпраці у Херсонській області. Однак, відповіді рясніють численними поясненнями без видимості дій.

Херсонська міська рада повідомила, що навантаження на вчителя було встановлено за законом та за її згодою, а посада медсестри не передбачена:

відповідь виконком

Про початок спеціальних розслідувань повідомляють ГУ держпраці та обласне управління освіти, науки та молоді:

облосвіта почала розслідування

держпраця почала розслідування

Подібних документів із ввічливими запевненнями в початку роботи у Максима багато, проте результатів наразі немає. Попри завіряння в офіційних листах, що його та його батька буде запрошено на засідання під час проведення розслідувань, їх запрошували лише два рази: для ознайомлення зі справами та пояснень. Хоча за всіма строками розслідування вже мали завершитись із певним результатом. В усіх інстанціях Максим чує співчуття та запевнення в тому, що розслідування триває.

Проте Максим впевнений: історію замовчують і намагаються зам’яти справу. Більш того, у деяких виданнях опис подій не відопвідає дійсності. Наприклад, у виданні “Гривна” (Алена Гребенюк, “Гривна”, №17 (1164), 26 квітня 2017 р.) зазначено, наприклад, наступне: “Итоги таковы: во врачебном свидетельстве о смерти Мамренко обозначено, что причиной смерти является инсульт на почве гипертонической болезни, что свидетельствует о том, что учительница и раньше имела проблемы с артериальным давлением и периодическими головными болями”. Цей факт категорично спростовують рідні – спростовує його і медична картка, де можна прослідкувати доволі прозоро, що Наталя Василівна не мала хронічних захворювань, пов’язаних із артеріальним тиском, а систематичні головні болі пані Наталю не мучили. Із міркувань етичності дані медичних карток та медичних оглядів не викладаються у статті, але рідні зазначили їх у відповідних документах, заявах і запитах до правоохоронних органів. Останні, у свою чергу, матимуть змогу долучити їх до справи. У лікарському висновку про смерть зазначено, що причиною смерті став набряк головного мозку, причиною якого став геморагічний інсульт. Якщо поглибитись до вивчення медичних особливостей, то можна виявити, що причиною геморагічного інсульту може стати як хронічна хвороба, так і стрес. У тому самому висновку про смерть зазначено, що тривалість хвороби до смерті – два дні: чітко день стресу під час сварки. В жодній картці чи довідках про медичний огляд не зазначено хронічних хвороб серця і судин Наталі Василівни, скарги також були відсутні. Отже, висновок журналістки про те, що вчителька і раніше мала проблеми з судинами, явно неперевірений. Лікар судово-медичної експертизи Кіорпе Дмитро Андрійович так само запевнив, що до інсульту призвів стрибок тиску через стресову ситуацію. Враховуючи зазначені у висновку два дні хвороби, висновок, знову ж таки, напрошується сам собою.

Про замовчування історії вже писали журналісти “Любимого Херсона”:

Наша співрозмовниця, одна з батьків, повідомила наступне:

“Той хлопчик, Родік, він усіх дістав. І вчителі скаржилися і діти. Його в класі недолюблюють. Чи могла вчителька зупинити конфлікт? Я знаю, що вона намагалася. Але якщо дитину не виховують – вона знайде привід знову з кимсь посваритися”.

До того ж, вона розповіла, що випадок намагалися зам’яти, й гімназія майже перетоврилася на закритий заклад – дуже боялися, що інформація розійдеться.

Ще один наш співрозмовник з числа педагогів  закладу зауважив:

“Нас не вчили охороняти ювелірні прикраси і дорогі телефони учнів. А взагалі? раніше просто заборонялося дітям такі дорогі речі брати до школи. Пригадую, в єврейській школі навіть наполегливо пояснювали:  за такі предмети розкоші адміністрація закладу відповідальності нести не буде. Шкода, що не всі директори проявляють рішучість і доносять це до батьків. А вчителям доводиться лавірувати між батьками, дітьми та адміністрацією. Тут і правда до інсульта недалеко”.

Найстрашніше після замовчування – в тому, що під час того, як Наталі Василівні стало зле, їй ніхто не поспішав допомагати, хоча ознаки поганого самопочуття були явними. Це підтверджують також і пояснювальні записки, надані до правоохоронних органів та долучені до справи.

Редакція “Херсонського Вісника” висловлює глибокі співчуття родині Мамренко у зв’язку із важкою втратою та починає власне журналістське розслідування обставин смерті Наталі Василівни. Ми впевнені в тому, що правду ми разом відшукаємо!

Автор: Євгенія Вірлич

Please like & share:
мамренко
перша гімназія
перша школа
смерть вчительки