У Херсоні відбулась пресконференція з безоплатної правової допомоги

У Регіональному центрі з надання БВПД у Херсонській області відбулася пресконференція, присвячена питанням ролі системи безоплатної правової допомоги в Україні, обговоренню тенденцій її розвитку та кращого досвіду. Початком дискусії стала перша Київська міжнародна конференція з безоплатної правової допомоги, яка відбулася 10-12 вересня за участі експертів та представників систем безоплатної правової допомоги з різних країн. Тема конференцій — «Безоплатна правова допомога як інструмент соціальної справедливості».

Під час пресконференції презентований український досвід з надання безоплатної правової допомоги соціально незахищеним категоріям громадян, обговоренні питання доступності та якості правових послуг.

«Справедливість є, але їй потрібні адвокати. Система безоплатної правової допомоги сьогодні стала адвокатом для соціально незахищених громадян, надійним порадником для усіх українців та українок загалом», — запевнив міжнародних та вітчизняних учасників Київської міжнародної конференції директор Координаційного центру з надання правової допомоги Олексій Бонюк.

Регіональні конференції стали продовженням дискусії щодо тенденцій та перспектив розвитку системи надання безоплатної правової допомоги в Україні, правових інновацій та кращого досвіду.

Були представлені відеоролики з реальними історіями клієнтів, які змогли захистити свої порушені права завдяки підтримці адвокатів та юристів системи безоплатної правової допомоги.

Своїми життєвими історіями поділилися клієнти, запрошені до участі у заході.

Участь у регіональній конференції взяли представники системи безоплатної правової допомоги регіону, органів місцевої влади та організацій громадянського суспільства, експерти та правозахисники.

Безоплатна правова допомога як інструмент соціальної справедливості

Як ви знаєте, днями в Києві пройшла міжнародна конференція, яка зібрала провідних експертів та представників систем БПД України, Канади, Грузії, Ізраїлю, Німеччини, Нідерландів, Шотландії та Латвії, а також громадських активістів, правозахисників та міжнародних  партнерів.

Варто сказати, що створена в Україні система безоплатної правової допомоги – одна з найбільш розгалужених і прогресивних у світі. В Україні діє понад 550 точок доступу до безоплатної правової допомоги. Це регіональні, місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги та бюро правової допомоги.

Починаючи з 2013 року, послугами системи БПД скористалося понад 2 млн. українців, а за три роки роботи до Єдиного контакт-центру системи БПД надійшло майже 600 тис. дзвінків.

Наша система визнана міжнародною спільнотою та громадянським суспільством, і наше завдання – сприяти подальшому її розвитку, аби вона максимально відповідала потребам сьогодення.

Це означає, насамперед, розширення сервісів, спрощення доступу до правової допомоги шляхом забезпечення інклюзивності, розвиток досудових механізмів, гарантування якості правової допомоги.

Звісно, ви не будете заперечувати, що ми всі прагнемо жити в демократичній та процвітаючій країні, а в демократичній країні верховенство права і відчуття справедливості дуже важливе для громадян. Адже справедливість – один з найважливіших принципів правової держави, який реалізується як у законодавчій, так і в правозастосовчій діяльності.

Я вважаю, що робота системи, яка надає доступну безоплатну правову допомогу, зокрема для найбільш вразливих груп населення, – це великий вклад у становлення саме справедливого українського суспільства.

З цього приводу не можна не навести влучні слова директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олексія Бонюка під час міжнародної конференції:

 «Справедливість є, але їй потрібні адвокати. Система безоплатної правової допомоги України сьогодні стала адвокатом для соціально незахищених громадян, надійним порадником для усіх українців».

Держава через систему безоплатної правової допомоги здійснює правову підтримку та захист незахищених верств населення – пенсіонерів, осіб з інвалідністю, ветеранів війни, внутрішньо переміщених осіб, багатодітних сімей, дітей та інших вразливих категорій.

Якщо говорити про Херсонщину, то за минулий рік і І півріччя 2019 року до центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулося 30 тис. 434 особи, більшість із яких потребувала правових консультацій та роз’яснень законодавства.

Якісними безоплатними юридичними послугами мешканців області забезпечують чотири місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, які розташовані в Бериславі, Голій Пристані, Каховці та Херсоні, а також їхні відділи – це 16 бюро правової допомоги, що дає можливість отримати юридичні консультації в усіх куточках області, у яких можна отримати правову інформацію, консультацію та роз’яснення, скласти заяви, скарги, процесуальні та інші документи правового характеру, отримати доступ до вторинної правової допомоги та медіації, доступ до електронних сервісів Міністерства юстиції України.

Така розгалужена структура дозволяє максимально спростити доступ до юридичних послуг жителям віддалених населених пунктів. До того ж функціонують мобільні та дистанцій пункти консультувань, коли юристи центрів виїжджають у села або ж місця перебування вразливих категорій громадян,  активно практикуються Skype-консультування.

Нині безоплатну правову допомогу на Херсонщині надають 34 працівника місцевих центрів та 31 фахівець бюро правової допомоги. Крім того, з центрами співпрацюють 76 адвокатів.

Як свідчить статистика, тільки за І півріччя 2019 року до наших центрів звернулося 11 тис. 336 осіб.  Більшість, 10 тис. 294 клієнти, отримали фахові юридичні  консультації. Допомога юристів та адвокатів системи БПД в судах знадобилася  1 тис. 67 клієнтам.

Щодо клієнтів, яким було надано БВПД, то найбільше позитивних рішень було прийнято по малозабезпеченим особам (середньомісячний дохід не перевищує двох розмірів прожиткового мінімуму) (71%), особам з інвалідністю (12%), ветеранам війни (6%), внутрішньо переміщеним особам (8%) та дітям, позбавленим батьківського піклування (1%). Найчастіше до місцевих центрів звертаються із питаннями, що стосуються іншого цивільного, сімейного, спадкового, житлового права та з питань соціального забезпечення.

Окремо треба сказати про діяльність Регіонального центру з надання безоплатної правової допомоги у Херсонській області, у компетенції якого – захист у кримінальних провадженнях, правова допомога затриманим, заарештованим та засудженим. За перше півріччя цього року зафіксовано 1269 випадків надання юридичної допомоги зазначеним категоріям осіб.

Водночас до важливих завдань системи належить підвищення рівня правової обізнаності громадян. В умовах низької правової грамотності українців особливо актуальні заходи, що мають на меті ознайомити мешканців громад із їхніми правами, навчити захищати та відстоювати їх.

Так, тільки за перше півріччя наші фахівці провели понад 1тис. правопросвітницьких заходів – для трудових колективів, школярів, студентів,  представників органів місцевого самоврядування  тощо.

Сьогодні у нас присутні клієнти Херсонського місцевого центру, які поділяться власними історіями захисту своїх прав – саме завдяки роботі центрів та бюро вони домоглися справедливості.

Також ми презентуємо п´ять фільмів, які розповідають про систему БПД як про можливість захистити свої права у правовий спосіб. Змістовні і цікаві, вони інформують, як захистити свої права особам з інвалідністю, внутрішньо переміщеним особам, зокрема що стосується незаконного призупинення виплати пенсії, а також постраждалим Чорнобильської катастрофи та членам їхніх родин.

Отже, наші юристи змогли організувати роботу так, що установи системи БПД стали затребуваними, і кількість людей, що звертаються до нас, постійно зростає, а це – показник якості роботи і довіри людей.

Для порівняння: у 2017 році зареєстровано 21 тис. 13 звернень, за минулий рік – 22 тис. 399 звернень. Про довіру людей до наших установ свідчить й те, що майже чверть звернень – повторні.

Розуміючи важливість надання правової допомоги соціально вразливим верствам населення, з кожним роком розширюється коло осіб, яким надається безоплатна вторинна правова допомога. Так, з 7 січня 2018 року доступ до безоплатної вторинної правової допомоги отримали особи, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі, а також усі діти.

Крім того, протягом минулого року стала доступною для широкого загалу довідково-інформаційна платформа WikiLegalAid, яка містить понад 1500 консультацій з правових питань, посилання на нормативні акти, судові рішення та зразки процесуальних документів. Про можливість отримати юридичну консультацію не виходячи з дому, дізнались мешканці Херсонської області під час презентацій та правопросвітницьких заходів.

Певні здобутки маємо й щодо правової освіти дітей та співпраці із закладами освіти: потужна інформаційна антибулінгова кампанія «СтопБулінг», виховна робота серед учнів, консультування батьків та вчителів, чисельні виступи на методоб´єднаннях класних керівників, батьківських зборах, аби у такий спосіб попередити випадки агресії серед підлітків.

Налагоджена робота й щодо допомоги жертвам домашнього насильства та насильства за ознакою статі. Фахівці місцевих центрів ефективно співпрацюють з мобільними бригадами, які надають психологічну допомогу постраждалим від насильства в родині, беруть участь у коаліції по створенню Кризового центру в місті Херсоні, інших роз´яснювальних акціях, а на теренах Бериславського району працює програма «Заходи соціального захисту людей похилого віку, інвалідів та підтримки сім’ї, утвердження ґендерної рівності і протидії торгівлі людьми на 2015 – 2019 роки».

Варто сказати, що Регіональний центр з надання БВПД тісно співпрацює з   представництвом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, моніторами НПМ, Управлінням забезпечення прав людини Нацполіції. Співробітництво та взаємовплив цих інституцій дозволяє вирішувати проблемні питання, зокрема, здійснювати моніторинг додержання конституційних прав і свобод людини та проводити спільні заходи.

Please like & share: